Çocuklarda başlayan Kawasaki hastalığı koranavirüsle alakalı!

Kawasaki hastalığı çocukları etkiliyor! İngiltere'de çocukların bağışıklık sisteminde ciddi problemler yaşanmasına sebep olan hastalık koronavirüs salgınıyla ilişkilendiriliyor.

İngiltere’de çocukların bağışıklık sisteminde ciddi problem oluşturan ve yoğun bakıma kaldırılan çocukların sayısında artış meydana gelmesi, akıllara ‘corona virüsü ile bir bağlantısı var mı? sorusunu getirdi.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Nedim Samancı “İngiltere’de çocuklarda toksik şok ve kawasaki hastalıklarına benzer meydana gelen semptomları corona virüsünün tetiklediği öngörülüyor. Corona virüsünün tetiklediği bir vaziyet gibi gözüküyor fakat sağlıklı bilgi için biraz daha beklememiz gerekecek” şeklinde konuştu.

İngiltere’de çocuklarda yeni görülen bir hastalık açıklandı. Nedir bu hastalık nasıl ilerliyor?

Bu semptomlar İngiltere Sağlık Kurumu tarafından özellikle genel hekimlere ve çocuk yoğun bakım ünitelerine bildirildi. Burada kawasaki hastalığı yahut toksik şok dediğimiz ve bizim daha önceden tanıdığımız hastalıklara benzer bir klinik tablo oluştuğu bildirildi. Bizim ülkemizde biz bu semptomları henüz gördük diyemeyiz çünkü bildirilen bir vaka görmedik henüz.

Aslında 20 gün öncesine kadar bazı deri bulguları bildirilmişti Fransa’dan ve o zaman çok iyi tanımlanamamıştı. 15 gün kadar önce de İtalya’dan özellikle Lombardiya bölgesinden de deri bulguları bildirilmişti. Daha etraflı bir açıklama ise İngiltere’den geldi. Kawasaki hastalığı bir toksik şok sendromuna benzediğine dair.

Kawasaki orta boy damarları tutan bir arteriyel hastalığı. İsmi de hastalığı 1967 de bulan Japon doktordan geliyor. Hala sıklık açısından Japonya’da sık görülüyor. 100 bin de 200’lerde iken bizde ise 100 binde 17-20 civarında. İngiltere gibi kuzey Avrupa ülkelerinde de çok azdır görülme sıklığı. Bu hastalıktaki bir kısım semptomlar daha ileride koroner kalp hastalığına ve ani kardiyak nedenli ölümlere sebep olduğu için çok mühim.

Peki corona virüsü ile bağlantısı nedir?

İki adet bağlantı açıklandı. Bir tanesi corona virüsü olumlu vakalarda yanı kawasaki hastalığı gibi ani gelişen hipotansiyon ve ateş ve ondan sonra da aynı kawasakide olduğu gibi bazı kardiyak tutumların olduğu belirlendi. Yalnız burada bir iki vakanın da eskiden kawasaki hastalığı geçirmiş şu anda corona olumlu hastalar olduğu belirlendi. O yüzden araştırmak ve sağlıklı bilgi alabilmek için biraz beklememiz gerekecek.

Bir de toksik şok sendromu diyerek bir hastalık var. İngiltere’deki vakalar esasında toksik şoka daha fazla benziyor. Ateş, karın ağrısı gibi sistemik bulgular ve deri döküntüleriyle ortaya çıkıyor. Bu vakalar kawasakiden çok toksik şok sendromuna benziyor. Bu da 40 senedir bildiğimiz bir hastalık. Esasında tamamının temelinde vücudun savunma mekanizmasını aşırı çalıştırması var.

Corona virüsü bu hastalıkları tetiklemiş olabilir mi?

Coronanın etkisi olduğu öngörülüyor. Bugüne kadar çocuklar için hep hafif diyorduk. Asılnda Çin’deki vakalardan alıyorduk. Vakalar Avrupa ve Amerika’ya sıçradığında daha bilimsel neticeler gelmeye başladı. Coranada sıklık çocuklarda az yüzde 1,5. Altta bir kronik rahatsızlığı yoksa çocuklarda hafif seyrediyor korona diyorduk. Ama bu yeni akalar ise ciddi seyrediyor. Bunlar komplikasyonlu vakalar. Bunlar için biraz beklememiz gerekecek. Şu an bildirilen 19-20 civarında gittikçe artıyor. Bütün Avrupa düzeyinde ise 100 civarında. İngiltere, Belçika, İspanya’dan bildirilen vakalar var. Bu vakalar hafif seyretmiyor. Burada bir stokin fırtınası yani aşırı immün yanıt var.

Çocuklarda bu hastalığı corona virüsü mü tetikliyor?

Corona virüsünün tetiklediği bir vaziyet var. Bir kısımda ise daha önce kawasaki hastalığı geçirmiş şuanda ise corona olmuş olan çocuk hastalarda bunun daha ağır seyrettiği öngörülüyor.

Bu hastalık Türkiye’deki çocuklarda görülebilir mi? Yeni bir salgına dönüşür mü?

Bunu söylemek için yurt dışındaki neticeleri biraz daha beklememiz gerekir. Kawasaki neticesi mu yoksa tamamen corona virüsünün neden olduğu bir immün fırtınası mıdır? Dikkat etmemiz gerekir.

Bu tür hastalıklardan çocuklarımızı nasıl koruyacağız?

Coronadan korunmanın tek yolu teması azaltmak. Eve giren yetişkinler tarafından bulaştırıcılık olmazsa çocuklar korunmuş olacaklar. Okullar da kapalı. Beslenme ve uyku düzenine dikkat edeceğiz. Bir dünya takviye ve vitaminlerden önermiyoruz. Doğal gıda beslenmesi öneriyoruz. Takviye gıdaların hastalık engelleyici bir etkisi yok. Doğan vitamin alacağız. Aşılarını ihmal etmeyeceğiz. Aşının önemi bu süreçte anlaşıldı.

Okulların 1 Haziran’da açılabileceği belirtildi. Risk nedir?

Kesin bir karar yok. Yeni hasta sayısında düşüş olursa açılabileceği belirtildi ama Mayıs’ın son haftası yeni hasta sayısına bakılacak. Hala yeni hasta sayısı 2 binlerin üstünde bu rakamların 100’lü rakamlara inmesi gerekiyor. Risk var tabii ki. Çocuklar okula başladığında yeni hasta sayısının çok düşük hale gelmesi gerekiyor. Eve yetişkinlere koronavirüsü taşıyabilirler.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı