Çocuk yaşta evlilik sayı artacak!

30 Haziran 2020, 08:58 tarihinde eklendi
Birleşmiş Milletler, her sene dünya çapında çok sayıda kadın ve kız çocuğunun genital sakatlamaya maruz kaldığını açıklayarak, bu sene rakamların 4 milyonu geçebileceği, 18 yaş altı 33 bin kız çocuğunun ise evlenmeye zorlanabileceği uyarısını yaptı.
Takip et
Çocuk yaşta evlilik sayı artacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BM Nüfüs Fonu (UNFPA), ‘2020 Dünya Nüfusunun Vaziyeti Raporu’nu açıkladı.

Örgüt, bu seneki raporunda her sene milyonlarca kadın ve kız çocuğunun maruz kaldığı, ‘genital sakatlama, çocuk evliliği, göğüs ütüleme ve bekaret testi gibi çok sayıda insan hakları ihlallerine’ dikkati çekti. 

‘Bu sene ortalama 4,1 milyon kız çocuğu genital sakatlamaya maruz kalabilir.’ uyarısı yapılan raporda, ’18 yaş altı 33 bin kız çocuğu yaşlı adamlarla evlenmeye zorlanacak.’ bilgisine yer verildi.

Raporda öte yandan, bazı ülkelerde erkek çocuğu tercihlerinin kız çocuklarının ölümüyle sonuçlandığına ve şuana kadar 140 milyon kız çocuğunun kayıp olduğu söylendi.

Çocuk evliliği ve genital sakatlamanın kız çocuklarının eğitim ve okula gitme oranlarını yükselterek ve sosyal yatırım ve değişimlerle 10 sene gibi bir sürede ortadan kaldırılmasının mümkün olduğu söylenen raporda, 2030 senesine kadar, 3,4 milyar dolarlık bir yatırımla 84 milyon kız çocuğunun bu zararlı uygulamalar ve insan hakları ihlallerinden kurtarılabileceği ifade edildi.

Raporda öte yandan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle örgütün programlarının 6 ay daha kapalı kalması vaziyetinde 13 milyon kız çocuğunun evliliğe zorlanabileceği ve 2 milyon kız çocuğunun daha genital sakatlamaya maruz kalabileceğine dikkat çekildi.

BM’ye göre genital sakatlama hala birçok ülkede yaygın olarak görülüyor ve en çok Afrika ve Ortadoğu’da uygulanıyor.

Yaklaşık 30 ülkede uygulanan genital sakatlama en çok Somali, Gine, Cibuti ve Mısır’da görülüyor.

BM verilerine göre, dünya genelinde genital sakatlanmaya maruz kalanların sayısı tam olarak bilinmese de ortalama 200 milyon kadın ve kız çocuğu bu uygulamayla karşı karşıya kaldı ve bu uygulamaların yarısından fazlası Mısır, Etiyopya ve Endonezya’da gerçekleşti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.