adplus-dvertising

Çocuk Teslimi Yönetmeliği yayımlandı, 90 yıllık uygulama sona erdi

Adalet Bakanlığınca hazırlanan “Çocuk Teslimi ve Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına İlişkin İlam ve Önlem Kararlarının Yerine Getirilmesine Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikle 90 senedir uygulanan icra yoluyla çocuk teslimi de sona eriyor.
Takip et
Çocuk Teslimi Yönetmeliği yayımlandı, 90 yıllık uygulama sona erdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan “Çocuk Teslimi ve Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına İlişkin İlam ve Önlem Kararlarının Yerine Getirilmesine Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilam ve önlem kararlarının yerine getirilmesine dair görev, yetki ve sorumluluklar ile buna ilişkin usul ve esasları ortaya koyuyor.

Çocuk tesliminde yeni bir usul

Yeni çocuk teslim usulü ile beraber 90 senedir uygulanagelen icra yoluyla çocuk teslimi uygulaması sona eriyor. Bu yeni uygulama ile beraber boşanma süreci ve ardından çocukların ikincil örselenmelerine mahal verilmemesi amaçlanıyor. Ebeveynler çocuklarını görebilmek için artık icra dairelerine değil, uzmanların görev yaptığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerine başvuracak. Çocuklarıyla görüşmek isteyen anne ve babalar artık herhangi bir ücret ödemeyecek. Yapılacak bütün masraflar Adalet Bakanlığı tarafından karşılanacak. Teslim işlemleri ebeveynlerin kapısında değil, çocuk dostu biçimde tasarlanan çocuk görüşme merkezlerinde gerçekleştirilecek. Her vaziyette öncelikle çocuğun üstün faydası dikkate alınacak. Çocuk teslimi ve kişisel ilişki kurulması işlemlerinde çocukla iletişim ve görüşme konusunda uzmanlar ve rehber öğretmenler görev alacak.

Taraflara aralarında meydana gelebilecek çekişmelerin çocukları üstündeki olumsuz etkileri ve sürecin ne biçimde yürütülmesi gerektiği konusunda rehberlik edilecek. Taraflar istemedikçe ve çocuğun üstün faydası gerektirmedikçe taraflar yüz yüze getirilmeyecek. Çocuklar bu süreçte yapılacak iş ve işlemler hakkında gelişim düzeylerine uygun biçimde uzmanlar tarafından bilgilendirilecek. Çocuğun duygu vaziyetinin gözetilmesi ve olası çatışmalardan mümkün olduğunca uzak tutulması maksadıyla uzmanlar gerekirse mesleki müdahalelerde bulunacak. Çocuğun görüş ve düşünceleri de önemsenerek kendisini ifade etme hakkı gözetilecek. Tarafların birbirleri ve çocukları ile aralarındaki problemlerin uygun biçimde çözümünün sağlanabilmesi maksadıyla gereken hallerde kendilerine danışmanlık verilecek.

Dört aylık uygulama sürecinde 2 bin 302 kullanım

Öncelikle 25 il ve ilçede başlatılan bu yeni uygulama çerçevesinde yaratılan çocuk görüşme merkezlerinde Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri koordinesinde ve uzmanların desteği ile beş aylık süreçte 2 bin 302 çocuk anne ve babası ile bir araya gelerek görüşme fırsatı elde etti.

Çocuk görüşme merkezlerinin sayısı 50’ye ulaştı

İcra yolu ile çocuk teslimine son veren ilk pilot çocuk görüşme merkezleri, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın haziran ayında Uşak’ta katıldığı törenle hizmete açılmıştı. Adalet Bakanlığı, 1 Ağustos tarihinde 13 il ve 12 ilçede daha bu uygulamayı başlattı. Çocuklar faydasına yaratılan çocuk görüşme merkezlerinde uzmanlar ve rehber öğretmenler eşliğinde hizmet sunulan il ve ilçe sayısı 50 ye ulaştı. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle beraber öncelikle hazırlıklarını tamamlayan 50 il ve ilçede başlatılan bu uygulamanın yaygınlaştırılması ve bir sene içinde bütün il ve ilçelerde bu uygulamaya geçilmesi planlanıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.