adplus-dvertising

Çocuk edebiyatının günümüzdeki durumunu ele aldılar

Çocuk edebiyatının günümüzdeki vaziyeti, gerçekleştirilen söyleşi ile ele alındı. Kıbrıslı Türk Yazar Havva Tekin’in yer aldığı söyleşide; yazarın “Yeşil Ada’nın Çocukları” romanının söz konusu edebiyat alanı içerisindeki yeri üstüne de konuşuldu.
Takip et
Çocuk edebiyatının günümüzdeki durumunu ele aldılar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından gerçekleştirilen söyleşiye katılan Kıbrıslı yazar Havva Tekin, kaleme aldığı “Yeşil Ada’nın Çocukları” romanı ile milli mücadele senelerinde Kıbrıs’ta meydana gelen olayları bir Türk ve Rum çocuğun gözünden anlatıyor. Kıbrıslı Türk yazar, eserinde savaşın özellikle çocuklar üstündeki etkilerini ve özelde çocukların barışa olan açlığını ele alıyor.

“İyi bir çocuk edebiyatı eserinin yalnızca eğitici ve öğretici olması yeterli değil”

Yazar-şair Havva Tekin, çocukları; dünyayı ve çevreyi kendi öznel değerlendirmeleriyle algılayan ve bu gözlüklerle dünya ile ilişki kuran bireyler olarak tanımlayarak, “Çocuk için yazılan bir eserin doğrudan çocuğun gelişimine çeşitli biçimlerde katkıda bulunması beklenir. İyi bir çocuk edebiyatı eserinin yalnızca eğitici ve öğretici olması, ahlaki değer yargılarını içermesi yeterli değildir. Bu tür eserlerin aynı zamanda edebi değer taşıması, estetik zevk ve düşünce içerisinde kaleme alınması lazım” ifadelerini kullandı.

Moderatörlüğünü Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Mensubu Doç. Dr. Mustafa Yeniasır’ın yaptığı söyleşi, Türkçe Öğretmenliği ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinin soruları ile devam etti. Programın sonrasında Yazar-şair Havva Tekin’e, Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.