Çocuğuna Okul Bulamadı!

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinden yaşayan Muharrem Çıtanak, 7 yaşındaki çocuğunu zihinsel engel sebebi ile okulların almadığını belirtti. Bu durum sonrası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve kaymakamlığa da başvurular gerçekleştiren Çıtanak, buralardan geri dönüş olmadığını söyledi ve “Devlet çocuğuma okul bulamıyor.” dedi.

Zihinsel engel nedeni ile özel eğitim alan 7 yaşındaki S. Ç.’yi hiçbir okul kabul etmedi. Uzun bir süredir çocuğunu okula kaydettirmeye çalışan Muharrem Çıtanak yaşadıkları olayı, ” 7 yaşındaki çocuğumun ilkokula başlaması gerekiyor. Fakat engelli raporlarına göre ilkokula değil de anaokuluna gitmesi gerekiyor. Atatürk İlkokulu’nun anasınıfına gittiğimde idareciler çocuğumun ilkokul çağında olduğunu söylüyor. Mahallemizdeki Necdet Calp İlkokulu idarecileri ise çocuğumun zekâ yaşının ilkokula uygun olmadığını söyleyerek anaokuluna yönlendiriyorlar.” ifadeleri ile anlattı.

15. MADDE

Bu durumla alakalı anayasanın 15. maddesinde yer alan açıklamada, “Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemez. Engelli çocuklara, gençlere ve yetişkinlere özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak bütünleştirilmiş ortamlarda ve engelli olmayanlarla eşit eğitim imkânı sağlanır.” ibaresi yer almaktadır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı