CNN Türk Termik Santrallere Filtre Takılmamasına Destek Verdi

CNN Türk sunucusu Beste Uyanık, termik santrallere filtre takılmaması kararına destek verdi. CNN Türk'ün bu yayını büyük tepki topladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde geride bıraktığımız hafta termik santrallerin baca filtresi ve arıtma tesisi yapmadan 2.5 sene daha etrafı kirletmesini onaylayan kanun tasarısı, AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile kabul edildi. Kabul edilen tasarıya ise insanlar tepkilerini ifade etmişlerdi.


CNN TÜRK FİLTRE TAKILMAMASI KARARINA DESTEK VERDİ

CNN Türk’te 28 Kasım’da ekranlara gelen “Günün Ekonomisi” programında ise bu eleştirilen “çatlak seslerin artması” olarak tanımlandı. Programda, sunucu Beste Uyanık ise santrallere filtre takılması işlemi için üretime verilmesi gereken 10-12 günlük aranın kaybının Yatağan Termik Santrali üstünden hesaplayarak, meclisten geçen filtre takılmaması kararına destek verdi.

YATAĞAN ÜZERİNDEN HESAP YAPTI

Türkiye’deki 15 termik santralin bacalarına filtre takılması için son kanunda 2,5 sene süre verildiğini söyleyen sunucu Uyanık, Çevre Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarını anımsatarak “Takmayanlar, 20 kat fazla ceza alacak fakat 10-12 günlük araya gereksinimleri var” dedi. Bu aranın götürüsünü Yatağan Termik Santrali üstünden hesaplayan Uyanık, şöyle söyledi:

İNSANLARIN SAĞLIĞINI HESABA KATMADI

“O santralin 10 gün kapatılması demek, 32 bin kişi enerjisiz kalacak demek. Bu tek bir santral. 15 santral bir araya gelirse bu oran 500 bin kişiye varacak. 10 günde 500 bin kişi mağdur edilecek. 35 bin konut dediğimiz 750 bin konuta yükselecek 15 termik santral de aynı zamanda filtreleme işlemi yaparsa. Yatağan’daki santrali durdurdunuz 10-12 gün, 12 bin metro seferinin iptal olacağı kadar bir enerji kaybı olacak ve 8 bin 900 makine de çalışamayacak. Sanayiye de vuracak.”

MURAT KURUM DA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün gerçekleştirdiği açıklamada, “Termik santrallerin filtrelerinin 6 ay içerisinde yapması gerek. Başlamazsa, 6’ncı ayın ardından ceza verilir ya da proje vermemiş önlem sağlamamış ise biz de gider filtrelenme ile alakalı gerekeni yaparız. Yükleniciden bedelini alırız diyoruz, biz kendi bütçemizden yaparız demiyoruz” açıklamasını gerçekleştirdi.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı