Çizgili Yelve kuşu Türkiye’de ilk defa görüldü!

Muğla’nın Bodrum ilçesinde farklı bir kuş türü ölü bulundu. Yapılan incelemede, kuşun, Afrika kökenli Çizgili Yelve olduğu, Türkiye’de ilk defa görüldüğü tespit edildi.
Takip et
Çizgili Yelve kuşu Türkiye’de ilk defa görüldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Muğla’nın Bodrum ilçesi geçen aralık ayında ölü bulunan ve türünün ne olduğu tespit edilemeyen kuşla alakalı yapılan incelemeler sonunda ulaşılan kuş gözlemcisi Kuzey Cem Kulaçoğlu, bu kuşun Türkiye’de ilk kez görülen bir tür olduğunu belirledi. Bodrum güneyinde bir bölgede bir vatandaş tarafından bulunduktan sonra kendisine ulaşıldığını anlatan Kuzey Cem Kulaçoğlu, “Aralık ayında bulunmuş. Bizde görülen bir tür olmayınca Avrupa’da ender görülen türleri araştırdım ve hangi tür olduğunu belirledik. Türkiye’de daha önce kaydı olmayan Çizgili Yelve olduğunu tespit ettik. Türkiye’de kaydı yok. İlk kayıt, ama maalesef ölü olarak” şeklinde konuştu.

‘SAZLIK, BATALIK ALANLAR HAYATİ ÖNEME SAHİP’

İspanya, İtalya, Malta gibi başka Avrupa ülkelerinde de kayıtlarının görüldüğünü, genelde ölü ve yorgun bulunduklarını söyleyen Kulaçoğlu, “Bunlar habitatlarına bağlı kuşlar. Habitatları zaman geçtikçe insan baskısı sebebiyle azaldığı için yollarını şaşıran kuşlar. Lüzumlu habitatı bulamadığı için yorgun, bitkin düştüğünden, kentlerde kedi, karga gibi oldukça fazla yırtıcı olduğundan maalesef kuvvetleri kalmadığı için yaşamları tehlikeye giriyor” diyerek konuştu.

Türün esas dağılımının Sahra çölünün güneyinde Kongo, Kenya, Zimbabve gibi ülkelerde olduğunu söyleyen Kulaçoğlu, şu uyarılarda bulundu:

“Akdeniz’de ise yolunu şaşıran bireyler olabiliyor. Bu kuşlar sulu, bataklık tarzı alanları seviyor. Afrika’da mevsimsel olarak bataklık alanlar kuruduğunda göç ederek yeni alanlar arıyorlar. Bu sebeple insanlara da büyük görev düşüyor ve habitatlarının korunması gerekiyor. Yalnızca bu kuş türü için değil, tüm kuş türleri açısından sazlık, bataklık alanlar hayati öneme sahip.”

‘KEŞKE YAŞARKEN BULUNSAYDI’

Türkiye’nin mühim kuş gözlemcilerinden Emin Yoğurtçuoğlu ise hem sevindirici hem üzüntü verici nitelendirdiği olaya ilişkin paylaşımında, “Bodrum’da Türkiye için yeni bir kuş türü kaydedildi. Afrika kökenli bu kuşu ilk bulan ise muhtemelen kargalar. Birazı yenmiş biçimde ölü bulundu. Kuş, yorgunluktan ve dinlenecek yer bulamadığından kente düşmüş. Isimi Çizgili Yelve. Normalde çok büyük olay, keşke yaşarken bulunsaydı, belki rehabilite edilirdi. Ara Sıra kuşlar farklı şartların baskısı ile ya da yalnızca yollarını şaşırarak bulunmaması gereken coğrafyalara gidebiliyor. Bu tarz kuşlara rastlantısal misafir deniliyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.