Çip üretimi durdu! Çip krizi daha da büyüyecek…

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına alırken en büyük darbelerden birini de ekonomik manada Çip üretimine vurdu. Başta otomotiv sektörü olmak üzere bir çok alan çip krizinden etkilendi. Üretici firmalardan gelen açıklama ise normalleşmeyi bekleyen dünyayı tedirgin ediyor.
Takip et
Çip üretimi durdu! Çip krizi daha da büyüyecek…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD teknoloji devi IBM’in Başkanı Jim Whitehurst BBC’ye, çip sıkıntısının normale dönebilmesi için “birkaç sene” geçebileceğini belirtti.

Pek çok şirket, pandeminin tetiklediği çip sıkıntısından dolayı imalatta gecikmeler yaşadı, kimi fabrikalarını geçici olarak kapadığını duyurdu.

Tüketiciler evde sıkışıp kalırken TV’ler, telefonlar ve oyun konsollarına olan talebin artmasıyla çip sıkıntısı daha da arttı.

Whitehurst “Açıkçası, çip kıtlığını bütün yönleriyle hafifletmek için çevrimiçi olarak yeterli kapasiteye ulaşmadan önce birkaç sene gerekiyor” şeklinde konuştu.

Whitehurst, şirketin tüketici talebini karşılamak için alternatif yollara bakması gerektiğini ekledi.

Whitehurst, “Mümkün olduğu kadar hızlı bir biçimde daha çok çevrimiçi kapasiteye sahip olabilmek için, belirli türdeki bilgisayar teknolojilerinin ömrünü uzatmaya, tekrardan kullanmaya ve tesislere yatırımı hızlandırmaya bakmamız gerekecek” şeklinde konuştu.

Cisco’nun patronu Chuck Robbins, Nisan ayında BBC’ye, çip kıtlığının en az altı ay daha süreceğine inandığını belirtmişti.

ABD Başkanı Joe Biden da çip kıtlığını uzun vadeli bir problem olarak görüyor ve geçen ay iş dünyasının liderleriyle Beyaz Saray zirvesinde ülkeyi bilgisayar çiplerinde dünya lideri yapmaya çağırdı.

Çin ile ticaret ve teknoloji savaşının ortasında olan Beyaz Saray, bunun “birinci ve acil bir öncelik” olduğunu belirtti. ABD merkezli Semiconductor Industry Association’a göre, küresel imalat kapasitesinin ortalama yüzde 75’i Doğu Asya’da bulunuyor. Avrupalı ​​politikacılar da yerel olarak daha çok çip yapılmasını istiyor.

Çip üretimi durdu! Çip krizi daha da büyüyecek…

Geçtiğimiz günlerde çipini tanıtan IBM’nin yalnızca 2 nanometre büyüklüğündeki çipi aynı zamanda türünün ilk örneği. Yarı iletken tasarımında büyük bir buluşa imza atan IBM yeni çipiyle birçok probleme da çözüm üretebilir.

Geleceğin çipi olarak isimlendirilen 2nm’lik yeni çip 7nm’lik çiplere göre yüzde 75 daha az enerji tüketiyor ve yüzde 45 daha iyi performans sağlıyor.

Bu yeni çiple pil probleminin büyük ölçüde aşılacağı bu sebeple başta akıllı telefonlar olmak üzere cihazların kullanım süresinin uzayacağı söyleniyor.

Bu çip henüz seri imalata geçmedi sadece konsept aşamasında tanıtımı gerçekleştirildi. Az enerji tüketimi sebebiyle dijital dünyanın karbon ayak izi de azalmış olacak.

Firma daha önce hem 7nm hem 5nm’lik çiplerin ilk üreticisi olmuştu. IBM’in 7 nanometrelik çiplerini içeren IBM POWER10 bu sene içinde piyasaya sürülecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.