adplus-dvertising

Cinsel taciz iddiasıyla yargılanan veteriner Hasan Bilgili davasında yeni gelişme

Ankara’da cinsel taciz iddiasıyla yargılanan veteriner Hasan Bilgili’nin yargılanmasında yeni gelişme meydana geldi. Dosyaya giren raporda Bilgili’nin DNA’sının Çağla B.’nin iç çamaşırında yer aldığına ve bunun giysilerin birbirine dokunmasıyla oluşamayacağı söylendi.
Takip et
Cinsel taciz iddiasıyla yargılanan veteriner Hasan Bilgili davasında yeni gelişme
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğretim mensubu olarak görev yapan Bilgili, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Çağla B.’ye cinsel saldırı iddiasıyla tutuklanıp tahliye edilmişti. Bilgili’nin yardımcısı Serkan Durmaz hakkında ise aynı olayda ‘yetkisiz tıbbı müdahalede bulunmak’ suçundan 1 sene 8 ay hapis cezası verilmişti.

Ankara Şehir Hastanesi’nden alınan raporda, elde edilen bulguların cinsel saldırıyı destekler özellikte olduğu ifade edilirken Ankara Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) alınan raporda ise bu bulgulara değinilmedi. Mağdur avukatı da Şubat 2020’de yapılan duruşmada, raporlar arasındaki çelişkinin sebebinin, kanıtların karartılmasından kaynaklandığını öne sürerek, dosyanın hepsi ile daha önce incelenmediğini ifade etti.

“DNA profilleri, giysilerin birbirine temasıyla tespit edilemez”

İstanbul (ATK) kanıtların incelenmesinin sonrasında hazırladığı raporu mahkemeye gönderdi. Raporun büyük bir bölümünde daha önce belirlenen bulgulara ver verilirken, ilk defa mağdurun iç çamaşırında sanık Bilgili’ye ait DNA örneği belirlendiği bilgisi yer aldı. Rapor sonrası görülen duruşmada mağdur ve sanık vekillerinin talebi üstüne mahkeme, Adli Tıp Kurumu’ndan ek rapor talep etti. Mahkeme, sanığa ait DNA profilinin, mağdurun iç çamaşırına, sanık vekillerinin öne sürdüğü gibi aynı ortamda bulunmaları, aynı lavaboyu kullanmaları gibi gündelik faaliyetlerle bulaşıp bulaşmayacağı, yoksa cinsel saldırı sonrası mı bulaştığı yönündeki çelişkinin açığa kavuşturulmasını talep etti. Dosyaya eklenen raporda, mağdurun iç çamaşırında sanığa ait DNA profilinin bulunmasıyla alakalı, “İç çamaşırı üstünde belirlenen Hasan Bilgili’ye ait DNA profillerinin, Çağla B. ve sanık Hasan Bilgili’nin formaların birbirine dokunması, formaların aynı askıya asılması, birbirlerinin formalarına çalışırken dokunmaları gibi basit gündelik temaslar sonucunda elde edilmesinin mümkün olmadığı” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.