Cinsel İstismar Mağdurları İçin Yeni Düzenlemeler

Yargı Reformu Stratejisi Belgesi kapsamında hazırlanan yargı paketinde, cinsel istismardan dolayı mağdur olan kadın ve çocukların soruşturma ve kovuşturma aşamalarında ifade alınmasına yönelik düzenlemeler de yer alıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Yargı Reformu Strateje Belgesi kapsamında hazırlanan yargı paketi, Ekim ayında TBMM açılması ile yasalaşacak.

Birçok düzenlemenin bulunduğu yargı paketinde, mağdurların haklarına yönelik güçlendirme çalışmaları da içeriyor. Bu düzenleme ile, Cumhuriyet savcısı veya hakim tarafından ifade ve beyanın özel ortamda alınması gerektiği, mağdurun şüpheli veya sanıkla yüz yüze gelmesinde sakınca bulunduğu değerlendirilen durumlarda Adalet Bakanlığınca kurulan adli görüşme odalarının kullanılması uygulaması yasal zorunluluk haline getirilecek. Cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı suçlarında, mağdurların ifadeleri ve beyanları adli görüşme odalarında alınacak. İfade alma süreci uzmanlar aracılığıyla gerçekleştirilecek ve ifade işlemi sırasında görüntü kaydı alınacak. Alınan görüntüler dava dosyasında saklanacak ve bu görüntüleri hukuka aykırı şekilde paylaşanlar hakkında yasal işlem başlatılacak.

HASTANELERE ÇOCUK İZLEM MERKEZİ

Yapılan düzenleme ile hastanelere çocuk izlem merkezi kurulacak ve bu merkezlerde de adli görüşme odalarında olduğu gibi ifade alma süreci yürütülebilecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı