Çinli Hacker grubu Microsoft maillerini hackledi!

Meşhur yazılım şirketi Microsoft’un çok büyük bir siber saldırıya maruz kaldığı ve ortalama 60 binden fazla insanın hacklendiği gün yüzüne çıktı. Microsoft, saldırının arkasında Çin destekli bir hacker grubu olduğundan şüphelendiğini duyurdu.
Takip et
Çinli Hacker grubu Microsoft maillerini hackledi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Microsoft’un sahibi olduğu e-posta yazılımına çok karmaşık ve kompleks bir saldırı düzenlendiği açıklandı. ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg’de William Turton ve Jordan Robertson imzalı haberde çok büyük çaplı bir saldırı gerçekleştiği ve onbinlerce insanın da bu saldırıdan zarar gördüğü aktarıldı.

Microsoft, saldırının arkasında Çin destekli bir hacker grubu olduğundan şüphelendiğini duyurdu. Soruşturma hakkında bilgisi olan eski bir ABD’li yetkili ise ortalama 60 bin insanın bu siber saldırıdan etkilendiğini açıkladı. Ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin saldırıdan zarar gördüğü tahmin ediliyor.

Microsoft’un saldırıyı engellemeye çalıştığı ancak siber saldırganların ise daha fazla saldırı gerçekleştirdiği ve geri adım atmadığı söylendi.

BANKALAR DA SALDIRIYA MARUZ KALDI

Siber güvenlik alanında hizmet veren Maryland merkezli Huntress adlı firma, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra bazı bankaların ve elektrik tedarik firmasının de saldırıya maruz kaldığını açıkladı. Öte yandan bazı huzurevlerinin ve dondurma firmalarının de hacklendiği kayıtlara geçti.

Bloomberg’e açıklama yapan bir siber güvenlik şirketi yalnızca kendi firmalarının en az 50 müşteriyle aynı anda çalıştığını ve hackerların hangi verileri çaldığını öğrenmeye uğraştıklarını duyurdu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.