Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Baskısı Basına Sızdı

Çin hükumetinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde uyguladığı baskıcı politikaları kanıtlayan belgeler basına sızdı. Belgeleri New York Times yayımladı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde meydana gelenler ile alakalı Çin hükumetine ait 403 sayfalık resmi belge medyaya sızdırıldı.


NEW YORK TIMES BELGELERİ YAYIMLADI

New York Times tarafından paylaşılan belgede, Çin hükumetinin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki emniyet güçlerine, nasıl hareket etmeleri gerektiğine yönelik verdiği ayrıntılı emirler dikkati çekti.

İSLAM’IN YAYILMASINI ENGELLEME TALİMATI

Belgenin en az 200 sayfasında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve diğer Çinli görevlilerin, bölgedeki Uygur halkının kontrolü ve aralıksız denetim yapılması ile alakalı emirleri bulunurken, İslam’ın yayılmasını engellemek için tedbir alınması uyarısı yapılıyor.

“ASLA MERHAMET ETMEYİN”

Şi, dokümanda, 11 Eylül saldırısı ardından ABD’nin “terörle savaş” politikasını baz alarak, bölgede meydana gelenleri “terörizmle mücadele” olarak nitelerken, emniyet ekiplerine “kesinlikle merhamet edilmemesi” emri veriyor. Belgede diğer görevlilerin de toplama kamplarını ve keyfi tutuklamaları meşrulaştıran yorumları bulunuyor.

“UYGUR GENÇLERİ YAKINDAN İZLENSİN”

Belgede, yurt dışında eğitim görüp gelen Uygur gençlerinin yakından izlenmesi ve ailelerinin nerede olduğu ile alakalı sorularına, “Çin devleti tarafından açılan eğitim okullarına götürüldükleri” yanıtının verilmesi talep ediliyor.

Gençlere, “Ailelerinin suçlu olmadığı ancak radikallik virüsüne karşı tedavi edildikleri ve eğitim aldıklarının” söylenmesi emrinin olduğu belgede, aynı aileler için “icaplarına bakılacak ve cezalandırılacak” sözleri bulunuyor.


“UYGUR GENÇLERİ BAŞKA YERDE ÜNİVERSİTEYE GÖNDERİLSİN”

“Uygur Türklerinden Çin ve Komünist Parti’ye bağlı yeni bir jenerasyon oluşturma” politikası çerçevesinde, Sincan’daki gençlerin ülkenin diğer taraflarındaki üniversitelere yollandıkları fakat bu öğrencilerin Sincan’da meydana gelenleri daha aktif bir biçimde savunmaya başladığı tespiti paylaşılıyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı