Çin’in koronavirüs aşısı Brezilya’ya ulaştı

Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech’in geliştirdiği “CoronaVac” isimli yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı adayından120 bin dozBrezilya’ya ulaştı.

Brezilya basınında çıkan habere göre, Sao Paulo eyaletinin Çinli ilaç şirketiyleilk etapta 6 milyon doz almak için anlaştığı ve Brezilya’dainsanlar üzerinde 3. faz deneyleri yapılanCoronaVac aşı adayından 120 bin dozluk ilk parti, Türk Hava Yolları’nın kargo uçağıyla UluslararasıSao Paulo GuarulhosHavalimanına geldi.

Henüz uygulanması planlanmayanaşı adayını taşıyan uçak havalimanında Sao Paulo Valisi Joao Doria veButantan Enstitüsü DirektörüDimasCovastarafından karşılandı.

Doria, aralık ayında ilk etapta 6 milyon doz aşı alacaklarını belirtti ve bu rakama ocak ayında 40 milyon dozun daha ekleneceğini hatırlattı.

Aşının önemine değinen Doria, “Çok yakında 100 milyon doza ulaşabiliriz. Başka aşılarımız da olacak. Aşı hayat kurtarır ve ülkede hayatı normale döndürebilir.” diye konuştu.

CORONAVAC’NI BREZİLYA’DAKİ DENEYİ

CoronaVac’ınBrezilya’da insanlar üzerindeki deneyleri,Brezilya’da biyolojik araştırmalar yapan Butantan Enstitüsünün iş birliğinde temmuzsonlarında başlamıştı.

Ülkede 13 bin gönüllü üzerinde denen aşı adayının deneyleri, beklenmedik bir yan etki nedeniyle 10 Kasım’da durdurulmuş ve 12 Kasım’da yeniden başlatılmıştı.

Sao Paulo eyaleti, başarılı olması durumunda 46 milyon dozluk aşı almanınyanı sıraÇinli ilaç şirketiyle aşının üretimi için gerekli teknolojinin Butantan Enstitüsüne aktarılması üzerineanlaşmıştı.

Ülkede, Çin’in geliştirdiği CoronaVac aşı adayı, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile muhalifi Sao Paulo Valisi Doria arasında tartışmalaraneden olmuştu.

Kovid-19’dan en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Brezilya’da bugüne kadar 5 milyon 945 bin 849 kişide görülen virüs, 167 bin 455kişinin ölümüne sebep oldu.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı