Çin’in kontrolden çıkan roketi nereye düşecek? İstanbul tehlike altında!

Çin'in Uzay İstasyonu çalışmalarında kullandığı roketi kontrolden çıktı. Çin devleti tarafından yapılan açıklamaya göre roketin 8 ile 10 mayıs tarihleri arasında dünyaya düşmesi bekleniyor. Roketin düşeceği riskli bölgeler arasında İstanbul ve Ankara'da bulunuyor.
Takip et
Çin’in kontrolden çıkan roketi nereye düşecek? İstanbul tehlike altında!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Mike Howard, Çin’in 29 Nisan’da ulusal uzay istasyonunun çekirdek modülünü fırlatırken kullandığı Long Marck 5B tipi roketin kontrolden çıktığını ve hafta sonu yeryüzüne düşmesinin beklendiğini açıkladı. Howard, roketin dünyanın hangi noktasına düşeceğinin çarpmaya fakat birkaç saat kala tahmin edilebileceğini aktardı. 22 tonluk roketin bazı kısımlarının kontrolden çıktıktan sonra atmosferde yandığı ancak bazı parçalarının yerleşim alanlarına düşme ihtimali olduğu söylendi.

TÜRKİYE DE RİSK ALTINDA

Hürriyet’te yer verilen habere göre irtifa kaybeden ve saatte 27 bin km hızla yörüngede ‘dolaşan’ roketin düşme ihtimali bulunan ülkeler arasında Türkiye de var. Roketin tam olarak hangi noktada yeryüzüne çarpacağı şu anda bilinmese de 41 derece kuzey ve 41 derece güney paralelleri arasındaki bir noktaya düşeceği söylendi.

Söz konusu enlemler arasında İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra New York, Sydney, Pekin, Madrid gibi kentler de bulunuyor. Uzmanlar roketin bir yerleşim birimine düşme ihtimalinden söz ederken bir taraftan da bunun çok düşük bir ihtimal olduğunu ve herhangi bir hasar beklemediklerini belirtiyor.

ÇİN SESSİZ KALIYOR

Çin konuyla alakalı sessizliğini koruyor. Çin yerel medyasında konuya ilişkin bir habere yer verilmezken, resmi kurumlardan da herhangi bir açıklama gelmedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.