Çin’in kontrolden çıkan roketi dünyaya düşecek!

Çin’in ‘Long March 5b’ adlı 21 tonluk roketinin kontrolden çıktığı ve Dünya’ya düşeceği açıklandı. Uzmanlar roketin kontrolden çıkması sonrası büyük parçaların yerleşim alanlarına düşebileceği ve pek çok kişinin yaşamını kaybedebileceği uyarısında bulunuyor. New York, Madrid ve Pekin gibi şehirlerin ise risk altında olduğunun altı çiziliyor.
Takip et
Çin’in kontrolden çıkan roketi dünyaya düşecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin’in yörüngeye fırlattığı ‘Long March 5b’ adlı roketi için uyarı yapıldı. Gökbilimci Jonathan McDowell, SpaceNews’a yaptığı açıklamada 21 ton ağırlığındaki roketin kontrolden çıktığını ve planlanan güvenli alanın dışına düşebileceğini söyledi.

BÜYÜK PARÇALAR YERLEŞİM ALANLARINA DÜŞEBİLİR

Long March 5b’nin okyanusta önceden tespit edilmiş bir noktaya inmesi planlanıyordu. Fakat uzmanlar, roketin kontrolden çıkması sonrası büyük parçaların yerleşim alanlarına düşebileceği konusunda uyarıyor.

Bilim insanları bu parçaların yerleşim alanlarına isabet etmesi vaziyetinde pek çok kişinin yaşamını kaybedebileceği uyarısında bulunuyor.

New York, Madrid ve Pekin gibi şehirlerin ise risk altında olduğunun altı çiziliyor.

Çin’in kontrolden çıkan roketi dünyaya düşecek!

2024’TEN SONRA UZAYDAKİ TEK İSTASYON OLACAK

Çin bu roketi yörüngede inşasına başladığı uzay istasyonu projesi kapsamında ateşlemişti. Uzayda halihazırda ABD, Kanada, Japonya, Rusya ve Avrupa ülkelerinin beraber çalıştığı Uluslararası Uzay İstasyonu bulunuyor.

Fakat Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görevi 2024’te sona erecek. Çin Uzay İstasyonu 2024’ten sonra yörüngedeki tek uzay istasyonu olacak.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşacak istasyon tamamlandığında Rusya’nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu ile ortalama aynı boyutlarda olacak.

“Tienhı” modülünün sonrasında, “Vıntien” (Gökleri Aramak) ve “Mıngtien” (Gökleri Düşlemek) isimlerini taşıyan laboratuvar modülleri 2022’de uzaya yollanacak.

Ana iskeletin oluşmasının sonrasında, sonraki senelerde “Şüntiyen” (Gökleri Dolaşmak) isimli uzay teleskobu ayrı bir modül olarak istasyona eklenecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.