Çin’in 3 büyük kenti ‘dijital yuan’ pilot uygulama merkezi olacak

Çin’in en büyük şehirleri, bu yıl ülkenin merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kullanımını teşvik etmek için pilot uygulamalar düzenlemeye hazırlanıyor.
Takip et
Çin’in 3 büyük kenti ‘dijital yuan’ pilot uygulama merkezi olacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin devlet medya kuruluşu Global Times’ta yer alan habere göre, Beijign, Shanghai ve Shenzen pilot kentler olarak seçildi. Habere göre Beijing Belediye Başkanı, başkentin 2021’de fintech ve profesyonel hizmetler için ‘gösteri bölgelerinin’ geliştirilmesini hızlandıracağını söyledi. Bu çaba, CBDC için resmi olarak Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) olarak adlandırılan bir pilot uygulamanın teşvik edilmesini içerecek.

Rapora göre, Shanghai Belediye Başkanı da dijital para birimini tanıtmak için benzer bir taahhütte bulundu. Guangdong eyaletinin yetkileri de dijital yuan için ‘yenilikçi bir pilot bölge’ olarak Shenzhen’in gelişimini destekleyeceklerini söyledi. Shenzhen yerel yöneticileri, halka çağrı yaparak belirli alanlarda dijital para kullanmalarını istedi. Her üç kentte halkın ilgisini çekmek için çeşitli promosyonlar düzenleyerek pilot çalışmaya geniş kesimlerin katılımını sağlayacak.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Kaynak: Hibya Ajans

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.