Çin’den Protestoculara Uyarı: Ateşle Oynamayın

Suçluların iadesi yasa tasarısı nedeniyle başlayan ve tüm Hong Kong’a yayılan gösterilere Çin’den bir yeni tepki daha geldi. Çin, “Ateşle oynama girişimleri yalnızca geri tepecek” dedi.

Çin’in Hong Kong’daki üst düzey temsilcisi protestocular hakkında, “Ateşle oynama girişimleri yalnızca geri tepecek” ifadesini kullandı. 9 haftadır Hong Kong halkı tarafından sürdürülen protestolarda Çin hükumetinin baskıları çok sert bir şekilde eleştiriliyor. Öyle ki, 60 yaş üstü Hong Kong halkı bile meydanlara indi.


GENEL GREV HAYATI DURDURDU

Daha önce yapılan genel grev çağrısı bölgede dün uygulandı ve Hong Kong’da hayat neredeyse durdu. 200’den fazla uçuş iptal edildi. Protestocular, polis şiddetinin durmasını, tartışmalı yasanın geri çekilmesini ve Hong Kong lideri Carrie Lam’in istifa etmesini istiyor.

ÇİN BASKISINDAN KURTULMAK İSTİYORLAR

Gösteriler çoğu zaman polis ve protestocular arasındaki çatışmalarla sonuçlanıyor. Yapılan eylemler, Pekin yönetiminin otoritesine meydan okuma olarak görülüyor. Eski bir İngiliz kolonisi olan Hong Kong, Çin’in kontrolündeki bir bölge olmasına rağmen, Hong Kong halkı özgür bir bölge olduklarını söylüyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı