adplus-dvertising

Çin’den gelen oyuncaklar için tehlikeli uyarı!

Ege Plastik Sanayicileri Derneği Başkanı Şener Gencer, Çin'den gelen oyuncaklarla ilgili ebeveynlere uyarılarda bulundu. İthal edilen oyuncakların Polivinil Klorür içerdiğini belirten Gencer, bunun çocuk sağlığı açısından tehlikeli olduğunu vurguladı.
Takip et
Çin’den gelen oyuncaklar için tehlikeli uyarı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkan Yardımcısı Şener Gençer, oyuncak sektöründe yerli imalatın yüzde 30’un altında paya sahip olduğunu, senelik 35 milyon dolarlık ihracata karşılık, büyük çoğunluğu Çin ve Uzakdoğu menşeli olmak üzere 200 milyon doların üstünde oyuncak ithalatı yapıldığını kaydetti.

YERLİ OYUNCAK SEKTÖRÜ REKABET EDEMİYOR

Türkiye’nin denetim mekanizmasında eksiklikler olduğuna dikkat çeken Şener Gençer, “Çin’den gelen ucuz ve kalitesiz plastiklerden yapılan ürünler, yerli oyuncak sektörümüzü de olumsuz etkiliyor. Türkiye’ye hurda plastiği hammadde olarak ithal etmenin önüne türlü engeller konulurken, içinde hangi kimyasal maddelerin olduğu belli olmayan Çin’den oyuncak ithalatı hepsiyle serbest vaziyette. Ülkemizin bu çelişkiyi aşması gerekiyor ve milli oyuncak sektörünü mutlaka büyütmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu. Geçmiş senelerde Petkim laboratuvarlarında Türkiye’nin farklı noktalarındaki pazarlardan toplanan oyuncakların kimyasal analize tabi tutulduğunu ve ürünlerde 30’un üstünde tanımlanamayan kimyasal madde bulunduğunu anımsatan Şener Gençer, şu değerlendirmeyi yaptı: “Kapı, pencere doğramalarının yanında gıda ambalajlarından kan serumlarına binlerce üründe kullanılan PVC, sağlıklı ve çevre dostu bir ürün olmasına karşın, kömür esaslı asetilen PVC insan sağlığını mühim oranda tehdit ediyor. Türkiye’nin ithalatını giderek artırdığı Çin’de, PVC’nin mühim bölümünün dünyanın artık kullanmadığı kömür esaslı olarak üretildiğini biliyoruz. Çocuklarımızın bugününü ve geleceğini tehdit eden bir problemle karşı karşıyayız. Bu ürünlerin özellikle oyuncak ve sağlık sektöründe kullanımı risklidir. Vatandaşlarımız bu türden ucuz ve kalitesiz ürünleri evlerine sokarken, çocuklarımız bu oyuncakları ağızlarına götürüyor, onlarla oynuyor, hatta beraber uyuyorlar.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.