Çin’den, ABD’nin Vize Kısıtlamasına Tepki! Sebep Uygurlar

Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine baskı uyguladığını söyleyen ABD, bazı Çinlilere vize kısıtlaması getirdi. Çin'den bu karara tepki geldi.
Çin’den, ABD’nin Vize Kısıtlamasına Tepki! Sebep Uygurlar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, ABD’nin vizelerini erteleyerek, iptal ederek ya da vize vermeyerek Çinli bilim insanlarına, girişimcilere ve öğrencilere işkence yaptığını söyleyerek bunun, Çin ile ABD arasında toplumsal alışverişi önlediğini, ilgili Çinli personelin çıkarlarını, yasal haklarını ve güvenliğini ihlal ettiğini ifade etti.

ABD VİZE KISITLAMASI GETİRDİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara yapılan baskı ve şiddetten sorumlu tuttuğu bazı Çinli görevlilere vize kısıtlaması getirdiklerini duyurmuştu.

ÇİN’İN UYGUR TÜRKLERİNE BASKISI DEVAM EDİYOR

Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki baskı politikalarını sürdürdüğünü söyleyen Pompeo, “Bu nedenle Sincan bölgesindeki Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer azınlık Müslüman gruplara yapılan şiddet ve tutuklamalardan sorumlu olduğunu düşündüğümüz Çin hükumeti ve Komünist Parti üyelerine vize sınırlaması getirdik.” sözlerini kullanmıştı.

ULUSLARARASI KAMUOYUNUN DA GÜNDEMİNDE

Çin’de son senelerde Uygur Türklerinin ikamet ettiği Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde eğitim merkezi ismi altında faaliyet yapan kamplar ile Uygurların kimlik ve kültürlerine dönük ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından eleştirilerin hedefi oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.