Çin’den 3. Dünya Savaşı uyarısı! “Ateşle oynuyorsunuz”

Çin – Tayvan gerilimi Pekin destekli basında yer verilen tehdit gibi açıklamalar ile en yüksek noktasına ulaştı. Çin Komünist Partisi’nin güdümündeki devlet medyası ‘3. Dünya Savaşı’ uyarısında bulundu, Tayvan’a ‘ateşle oynama’ mesajı verdi.
Takip et
Çin’den 3. Dünya Savaşı uyarısı! “Ateşle oynuyorsunuz”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya ortalama iki senedir tabiri caizse koronavirüs ile yatıp koronavirüs ile kalkıyor. Fakat 5 milyondan fazla cana mal olan Kovid-19 gezegenimizi tehdit eden tek konu değil.

Özellikle son senelerde ülkeler arasında artan gerilim ve askeri yatırımların hızla artması uzmanları bir hayli endişelendiriyor.

Çin ve Tayvan arasındaki gerilim ile alakalı Çin’den gelen açıklamalar ise bu endişenin ne kadar haklı olduğunu gözler önüne sermiş vaziyette.

Dünya Çin’den gelen açıklamaları konuşuyor. Zira Çin Komünist Partisi’nin güdümündeki devlet medyası açık açık ‘3. Dünya Savaşı’ uyarasında bulunarak gerilimin dozunu artırdı.

Çin merkezli Global Times’ta yer verilen makalede ABD ile Tayvan arasındaki ilişiki ‘cüretkar’ olarak tanımlandı ve bu vaziyetin ABD ile Çin’in karşı karşıya getireceği vurgulandı.

Çin halkının, Tayvan’ı destekleyen ABD ile topyekûn savaşı desteklemeye hazır olduğunu söyleyen makalede ‘Tayvan ateşle oynuyor’ ifadesi yer aldı.

Tayvan Savunma Bakanlığı, 1 Ekim’de 38, 2 Ekim’de 39, 3 Ekim’de ise 16 savaş uçağının hava savunma tanımlama sahasına girdiğini bildirmişti.

Bunun üstüne ABD, Tayvan’a öz savunma kapasitesini koruması için yeterli desteği sürdüreceğini açıklamıştı.

EMEKLİ AMİRAL TARİH VERİP UYARMIŞTI

ABD’li emekli amiral James Stavridis ve basın mensubu Elliot Ackerman’ın kaleme aldığı’2034: A Novel of the Next World War’ (2034 Dünya Savaşı senaryosu) adlı kitap, geçtiğimiz dönemde yeni bir dünya savaşı çıkarma potansiyeline sahip bölge olarak Güney Çin Denizi gösterilmişti.

Söz konusu kitap bu şekilde bir savaşın meydana gelmesi vaziyetinde hangi silahların kullanılabileceği hakkında da bilgiler sunuyor. Buna göre, savaş alanına otonom yani insansız askeri araçlar hakim olacak.

Stavridis ve Ackerman konvansiyonel savaşın yanı sıra bu şekilde bir çatışmada bir ilk meydana geleceği görüşünde. İkiliye göre, bu ölçekte bir savaşta iki tarafta ‘düşman sistemleri’ni saf dışı bırakmak için geniş çaplı hack saldırıları düzenleyecek.

ÇİN-TAYVAN ANLAŞMAZLIĞI

Çin’de İkinci Dünya Savaşı’nın sonrasında çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesi üstüne Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) mensupları, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin’i temsil etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne çevirmesinin sonrasında 1971’de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin’in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, “Tek Çin” ilkesini benimseyerek Tayvan’ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Tayvan Boğazı ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM’de ve öbür uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.