adplus-dvertising

Çin’de yapay gıda üretimiyle ilgili yeni gelişme!

Çinli bilim insanları karbondioksit ve suyu glikoz ve yağ asitlerine dönüştürecek yeni bir taktik geliştirdi. Yeni teknik, Çin’deki başka bir grubun 2021’de karbondioksitten nişastayı başarılı bir biçimde sentezlemesinden sonra geldi ve yapay yahut yarı yapay gıda imalatı için yeni bir potansiyel sağladı.
Takip et
Çin’de yapay gıda üretimiyle ilgili yeni gelişme!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin Elektronik Bilimi ve Teknolojisi Üniversitesi, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi’nden araştırmacılar, Nature Catalysis dergisinde yayınlanan bir çalışmada hibrit bir elektro-biyosistemi tanıttılar.

ELEKTRİKLE ÜRETİLMİŞ ASİTTEN YAPAY GLİKOZ ÜRETİLDİ

Sistem, karbondioksiti yüksek verimle verimli bir biçimde glikoza dönüştüren maya fermantasyonu ile uzamsal olarak ayrı karbondioksit elektrolizini birleştiriyor. Sistem, karbondioksitten saf asetik asidi kararlı bir biçimde dönüştürebilen ve daha sonra elektrikle üretilmiş asetik asitten yapay glikoz üretmek için genetik olarak tasarlanmış maya kullanan nano-yapılı bir bakır katalizör kullanıyor.

Çin’de yapay gıda üretimiyle ilgili yeni gelişme!

YENİ TAKTIK ÇEVRE PROBLEMLERI İLE SAVAŞACAK

Çalışmada, taktiğin öte yandan karbondioksit kullanarak yağ asitleri gibi başka ürünler üretebildiği de gösteriliyor. Makalenin yazarlarından olan Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Zeng Jie, “Bu süreç, karbondioksiti sirkeye dönüştürmek ve mayanın glikoz ve yağ asitleri üretmek için beslenmesi olarak anlaşılabilir” şeklinde konuştu. Araştırmacılar, karbondioksitin katma kıymetli ürünlere dönüştürülmesinin, yenilenebilir elektrikle çalışan bir üretim endüstrisinin cazip imkanlarının yanı sıra çevre problemleriyle başa çıkmak ve döngüsel bir ekonomi elde etmek için büyük ölçüde daha önce kullanılmayan bir fırsatı temsil ettiğini söylediler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.