adplus-dvertising

Çin’de robot taksi uygulaması yaygınlaşıyor

Çin’de teknoloji devi Baidu’nun geliştirdiği robot taksi uygulaması ülke genelinde kullanılmaya hazırlanıyor.
Takip et
Çin’de robot taksi uygulaması yaygınlaşıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Otonom sürüş teknolojileri alanındaki küresel rekabette başı çeken ülkelerden biri olan Çin, farklı kentlerde robot taksi hizmetlerini deniliyor. Çinli teknoloji devi Baidu’nun geliştirdiği araçların, otonom sürüş hizmetleri platformu Apollo Go ile ülke genelinde hizmet vermesi planlanıyor.

Apollo Go, başkent Pekin’in de aralarında bulunduğu dört şehirde ticari maksatlı otonom sürüş hizmeti veriyor. Araçlarda beklenmedik vaziyetlerde müdahalede bulunmak üzere güvenlik maksatlı bir şoför de bulunuyor. Öncelikle tespit edilen şehirlerdeki pilot bölgelerde test edilen araçların, gelecekte şehir içinde de yaygın biçimde hizmet vermesi planlanıyor. Apollo Go’nun araçları, Wuhan ve Chongqing şehirlerinde de toplam 45 kilometrekarelik alanda hizmet vermeye başlayacak. Kullanıcılar, mobil uygulamalar üstünden ücret karşılığında robot taksileri bulundukları yere çağırabilecek. Firma, otonom sürüş hizmetlerini 2030 senesine kadar 100 şehre genişletmeyi hedefliyor.

Baidu 6. nesil otonom aracı tanıttı

Baidu’nun geliştirdiği 6. nesil otonom araç olan Apollo RT6, sökülebilir direksiyonlu tasarımıyla önceki modellerden ayrılıyor. Temmuz 2022’de lansmanı yapılan yeni modelin Çin’de 2023 senesinde yollara çıkması planlanıyor. Baidu’nun şu ana kadarki en gelişmiş otonom sürüş sistemi olan L4’ü kullanan Apollo RT6, 8 LiDAR ve 12 kamera dahil olmak üzere 38 sensörüyle keskinliği yüksek ve uzun mesafeli algılama becerisiyle donatıldı.

Çin’de 30’dan fazla şehirde test sürüşleri yapıldı

2000 senesinde kurulan Baidu şirketi, son senelerde yapay zeka ve otonom sürüş teknolojileri alanına yaptığı yatırımlarla gündeme gelmişti. Çin’in en çok kullanılan arama motorunu geliştiren ve online reklam hizmetleri alanında öncü olan Baidu, 2017 senesinde Apollo akıllı sürüş platformunu hizmete sokmuştu. 2022 senesinin Nisan ayı sonu itibarıyla Çin’deki 30’un üstünde şehirde test sürüşleri yapıldı.

Otonom sürüş teknolojisi ve yapay zeka geliştikçe yasal düzenlemeler de güncelleniyor. Baidu, Ağustos ayında Çin hükümetinden “tamamen sürücüsüz” taksi hizmeti verme onayı alan ilk firma oldu.

Baidu, sahip olduğu binden fazla üst düzey otonom sürüş patenti ile de dünyada patent sayısı bakımından ilk sırada yer alıyor. Firma açıklamasına göre, şu ana dek yapılan toplam 32 milyon kilometrelik test sürüşü esnasında toplanan verilerle sistem algoritmalarının devamlı geliştiği ve mühim tecrübeler edinildiği ifade edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.