adplus-dvertising

Çin’de koronavirüs vakalarında ani yükseliş!

Çin’in en büyük şehri olan Şanghay’da Belediye, şehirde son 24 saatte 4 bin 500 koronavirüs (Covid-19) vakasının tespit edilmesinin sonrasında vaka sayılarının tehlikeli boyutlara ulaşması sebebiyle Şanghay’ın Pudong bölgesini 1 Nisan’a kadar kapatma kararı aldı.
Takip et
Çin’de koronavirüs vakalarında ani yükseliş!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında dünya genelinde birçok ülke artan aşılamalar sebebiyle Covid-19 kısıtlamalarını kaldırırken, birçok ülkenin aksine Çin’in en büyük şehri olan Şanghay’da artan vaka sayıları yetkilileri harekete geçirdi. Şanghay’da son 24 saatte 4 bin 500 Covid-19 vakasının tespit edilmesinin sonrasında Şanghay Belediyesi çareyi 25 milyon insanın yaşadığı şehrin finans ve ekonomik kalbi Pudong’u kapatmakta buldu. Belediye tarafından, Covid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında şehrin doğu bölgesi olan Pudong’un 1 Nisan Cuma gününe kadar kapatılması kararı alındı. Şanghay Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, şehrin finans merkezi Pudong bölgesinin 1 Nisan’a kadar kapatılmasının sonrasında sıranın şehrin batı bölgesi Puxi bölgesine geleceği ve buranın da 6 Nisan tarihine kadar kapatılacağı söylendi.

Öte Yandan açıklamada, kapanma boyunca bütün vatandaşların evlerinden çıkmamaları uyarısı yapan Belediye, servis sektörü dışında faaliyet gösteren işletmelerin de kapalı kalacağını duyuruldu. Belediye’nin kapanma kararının sonrasında Şanghay’da yaşayan Tayvanlılar tarafından yapılan açıklamalarda ise, şehirde Covid-19 vakaların son zamanda aniden arttığı ve Çin’in sert tedbirler alarak vaziyeti kontrol altına almak için çalıştığı ifade edildi. Tayvanlı vatandaşlar öte yandan yemek ihtiyaçlarını evlerine sipariş ederek giderdiklerini söyleyerek, bunun dışında sağlık, gaz, ulaşım ve elektrik sağlayan işletmelerin ise şehirde görevlerine devam ettiklerini kaydetti.

Öte yandan Çinli yetkililer, Şanghay’ı kapatmamak için çok uğraşmış, hatta şehrin Covid-19 salgını ile mücadele biriminde görevli Wu Fan geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “Şanghay şehrini kapatmak Güney Çin Denizi’ndeki kargo gemilerini denize mahkum etmektir” demişti. Şanghay’da 26 Mart Cuma günü Covid-19 vaka sayısı 2 bin 631 kişi olarak kaydedilmiş, bu rakam ise Çin’in toplam vaka sayısının yüzde 60‘ına denk gelmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.