Çin’de koronavirüs vakaları artıyor! Başkente girişler yasaklandı…

Çin’de koronavirüs salgınının yerel vakalarla tekrar yükselişe geçmesi büyük paniğe sebep oldu. Ülkede Delta varyantı taşıyan Kovid-19 vakaları çok sayıda eyalet ve bölgeye yayıldı. Bu yeni dalga nedeniyle başkent Pekin’e girişler yasaklandı.
Takip et
Çin’de koronavirüs vakaları artıyor! Başkente girişler yasaklandı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüsün yaşamımıza girmesinin üstünden neredeyse iki sene geçti. Dünya genelinde alınan tedbirler ve aşılama kampanyaları salgının hızını kesse de insanlık hala diken üstünde yaşamaya devam ediyor. Çin’den gelen son haberler ise salgının ilk zamanlarını hatırlatan bir korku dalgasına sebep oldu…

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu verilerine göre, ekim ortasından bu yana kaydedilen yerel kaynaklı vaka sayısı 500’e yaklaştı.

Son 24 saatte Çin’in güneybatısındaki Çongçing kenti ve Siçuan eyaletinin başkenti Çıngdu, yerel kaynaklı yayılmanın görüldüğü kentler arasına katıldı.

SON 24 SAATTE YEREL KAYNAKLI 93 VAKA

Ulusal Sağlık Komisyonu, son 24 saatte Çin ana karasında 93’ü yurt içi kaynaklı 109 yeni vaka belirlendiğini bildirdi.

Heilongciang eyaletinde 35, Hıbey ile Gansu eyaletlerinde 14’er, Pekin’de 9, İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde 6, Çinghay eyaleti ve Çongçing şehrinde 4’er, Ciangşi, Yunnan eyaletleri ile Ningşia Hui Özerk Bölgesi’nde 2’şer ve Şiçuan eyaletinde bir yerel kaynaklı vaka belirlendi.

Çin’de koronavirüs vakaları artıyor! Başkente girişler yasaklandı…

Son 24 saatte öte yandan yurt dışı kaynaklı 16 vaka belirlenirken virüsle bağlantılı can kaybı görülmedi.

PEKİN’E GİRİŞLER YASAKLANDI

Son 24 saatte 9 vakanın kaydedildiği başkent Pekin’de son salgındaki vaka sayısı 43’e çıkarken, Pekin’e seyahat edilmesi yasaklandı.

Pekin’den bu bölgelere seyahat eden yolcuların virüs testi negatif olsa dahi dönüş için uçak ve tren bileti alamadığı bildirildi.

Pekin’in 260 kilometre kuzeyindeki, Hıbey eyaletine bağlı Şiciacuang şehrinde olağanüstü hal ilan edildi, vakaların görüldüğü Hıcuang köyü karantina altına alındı.

Çin’de koronavirüs vakaları artıyor! Başkente girişler yasaklandı…

Kuzeybatıdaki Heilongciang eyaletinde, Rusya sınırındaki Heihı şehri, bir günde 26 vaka tespit edilmesinin sonrasında “yüksek riskli bölge” ilan edildi.

Ülkede ekim ortasında baş gösteren yerel vakaların, İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nin Ecin Sancağı bölgesi kaynaklı olduğu öngörülüyor. Moğolistan ile gümrük kapısının bulunduğu şehirdeki vakalar, turist kafileleri aracılığıyla Gansu ve öbür eyaletlere yayılmıştı.

Heihı’daki salgınının ise Ecin’dekinden ayrı olarak başka bir yurt dışı kaynaktan çıktığı tahmin ediliyor.

DAHA ÖNCEKİ YAYILMALARDAN DAHA GENİŞ ÖLÇEKLİ

Uzmanlar, Çin’deki son yayılmanın, haziran ve temmuzda Nancing’de başlayan yayılmadan çok daha geniş ölçekli ve yoğun olduğuna dikkati çekiyor.

Vakaların Kovid-19’un bulaşıcılığı yüksek Delta varyantını taşıması, Pekin’in “sıfır vaka” hedefine dayalı salgınla mücadele stratejisini zora sokuyor, karantina, toplu testler ve seyahat yasakları gibi olağanüstü önlemlerin alınmasını gerektiriyor.

Şanghay’daki Disneyland’deki bütün ziyaretçilere pazar gecesi, daha önce tema parkını ziyaret eden bir kişide virüse rastlandığı gerekçesiyle toplu test yapıldı.

Çin’de koronavirüs vakaları artıyor! Başkente girişler yasaklandı…

Ülkede yerel kaynaklı vakaların görüldüğü okul, rezidans ve işletmelerin kapatılması, yerleşimlerin karantinaya alınması sıkça rastlanan uygulamalar haline geldi.

“SIFIR VAKA STRATEJİSİNE DEVAM EDİLMELİ”

Öte yandan Çin hükümeti, bütün maliyetleri ve zorluklarına karşın “sıfır vaka” stratejisinden ödün vermek istemiyor.

Ülkenin en mühim salgın hastalık uzmanlarından Cong Naşan, Çin Küresel Televizyon Ağına (CGTN) verdiği mülakatta, “sıfır vaka” stratejisinin, öbür ülkelerin uyguladığı enfeksiyon sonrası tedavi yaklaşımından çok daha az maliyetli olduğunu savundu.

Çin’de koronavirüs vakaları artıyor! Başkente girişler yasaklandı…

Az sayıda vaka görülen bazı ülkelerin kapılarını dışarıya açtıktan sonra vaka sayılarının arttığına dikkati çeken Naşan, “Çin, salgınla mücadelede ne kadar başarılı olursa olsun, bir kere dışa açıldığında yurt dışından vakaların gelmesi ve ülke için yayılmanın başlaması kaçınılmaz. Dolayısıyla ben şu anda sıfır yayılma stratejisinin çok maliyetli olmadığını, bilakis daha az maliyetli olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgınında ilk vakaların ortaya çıktığı Çin ana karasında bugüne dek 97 bin 423 vaka belirlenirken 4 bin 636 kişi yaşamını yitirdi. Halen 37’sinin vaziyeti ağır 1000 hastanın tedavisi sürüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.