Çin’de hava kirliliği yeniden tehlikeli seviyelere çıktı!

Sık sık hava kirliliği sebebiyle dünya gündemine gelen Çin'in başı şimdide kum fırtınalarıyla belada. Pekin ve çevresinde meydana gelen kum fırtınasının hava kirliliğini tehlikeli seviyelere çıkardığı bildirildi.
Takip et
Çin’de hava kirliliği yeniden tehlikeli seviyelere çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin’in başkenti Pekin, iki hafta içinde tekrardan, kuraklığın meydana geldiği ülkenin kuzeybatısından ve Moğolistan’dan gelen rüzgarlardan kaynaklanan kum fırtınasının etkisi altına girdi.

Xinhua’nın haberine göre, Pekin’de etkili olan kum fırtınası sebebiyle hava kirliliğinde ciddi oranda artış görülürken, görüş mesafesi bir kilometreye kadar düştü.

Pekin Ekoloji ve Çevre İzleme Merkezinden yapılan açıklamada, başkentin hava kalite indeksinin “tehlikeli” kategorisinde maksimum düzey olan 500’e yaklaştığı bildirildi.

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi (ÇUMM), bu seneki olumsuz hava şartları sebebiyle Pekin’in nisanda daha çok kum fırtınası ile karşılaşabileceğini kaydetti.

Çin’de 16 Mart’ta ülkenin kuzeybatısından başlayarak doğusundaki bölgelere kadar etkisini sürdüren kum fırtınası sebebiyle mavi alarm verilmişti.

ÇUMM 26 Mart’ta sarı alarm vermiş, Moğolistan’dan Çin’in kuzeyine doğru bir kum fırtınasının yayıldığı uyarısında bulunmuştu.

Çin’de hava kirliliği düzeyini söyleyen alarm sistemi mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört aşamadan oluşuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.