Çin’de çıkan yeni virüs G4 H1N1 yakın temasla bulaşıyor

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya ölüm saçan koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan Bilim Kurulu'nun üyeleri arasında yer alan Prof. Dr. Ateş Kara, Çin'de ortaya çıkan ve yeni salgın riski oluşturan 'G4 H1N1' virüsüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, Çin’de ortaya çıkan yeni virüse ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Çin’de çıkan yeni virüs G4 H1N1 yakın temasla bulaşıyor

Kara, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Çin’de pandemi yapma riski olan yeni bir grip virüsünün ‘G4 H1N1’, domuzlar arasında yaygın olarak belirlendiği bildirildi. Bugün için hayvanlarla yakın teması olan insanlara geçebildiği fakat insandan insana bulaşı olmadığı da açıklandı. Lütfen; mesafe, maske, el yıkama” dedi.

Çin’de çıkan yeni virüs G4 H1N1 yakın temasla bulaşıyor

YENİ DOMUZ GRİBİ TÜRÜ G4 EA H1N1 NEDİR?

G4 EA H1N1 Çin’de keşfedilen bir grip virüsüdür.

Mezbahalarda ve domuz endüstrisinde çalışan insanlarda ilk enfeksiyon bulgusu bulunmuştur. Asıl olarak domuzları etkiler, fakat insanlarda iki vaka belirlenmiştir.


Haziran 2020’den itibaren insanlar arasında kolayca bulaşmayacağı, ancak “pandemik potansiyele” sahip olduğu tespit edilmiştir. Yalnızca hayvandan insana geçiş doğrulandığı için “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Pandemi Faz Tanımları”nın ikinci aşamasındadır. 35 kişinin yeni grip virüsü G4 EA H1N1 tarafından enfekte olduğu bilinmektedir.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri’nden (PNAS) hakemli bir makale, “G4 EA H1N1 virüslerinin, insanları enfekte etmek için son derece uyarlanmış olmanın bütün temel niteliklerine sahip olduğunu söyledi. Domuzlarda ve yakınlardaki hakim G4 EA H1N1 virüslerini kontrol etmek Domuz çalışan popülasyonlarının takibi derhal uygulanmalıdır. ” (Mevcut izleme programı, yedi senede 30.000’den fazla domuzun swaplarını aldı.)

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı