Çin zenginlikte ABD’yi geçti! Dengeler değişiyor…

McKinseyCo’nun yeni bir raporuna göre Çin, küresel servet artışları olarak en büyük net değeri biriktiren ülke olarak ABD’yi geride bıraktı.
Takip et
Çin zenginlikte ABD’yi geçti! Dengeler değişiyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rapora göre, 2000 senesinde Dünya Ticaret Örgütüne katılan Çin’in o dönemde net değeri 7 trilyon dolar iken 2020’de 17 kat artarak 120 trilyon dolara yükseldi. Çin’in değer artışının üçte biri ise son 20 senede gerçekleşti. ABD, aynı zaman diliminde servetini ikiye katladı. Washington’ın 2020’de net değeri de 90 trilyon dolara ulaştı. Raporda, her iki ülkede de birikmiş servetin üçte ikisinden fazlasının halkın en zengin yüzde 10’luk kesimine ait olduğu ve bu payın arttığı söylendi. Küresel servet ise 2000’de 156 trilyon dolardan 2020’de 514 trilyon dolara ulaştı.

EMLAK PİYASASINDA ÇÖKÜŞ UYARISI

McKinsey, bu servetin ortalama yüzde 68’inin gayrimenkulde depolandığını ve hızlı büyümesinin aynı dönemde dünyanın GSYİH artışını aştığını da sözlerine ekledi. McKinsey, yüksek fiyatların birçok insanın konut satın almasını karşılayamaz hâle getirebileceğine dikkat çekerek, bu şekilde bir vaziyetin ABD’deki konut balonunun patlamasıyla tetiklenen 2008’dekine benzer yeni bir mali krize yol açabileceğini bildirdi. Danışmanlık şirketi, varlık fiyatlarının çöküşünün küresel servetin üçte birini yok edebileceği uyarısında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.