adplus-dvertising

Çin ve Rusya’dan işbirliği vurgusu

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde iki ülkenin işbirliğinin gelişimini sürdürmek için istekli olduklarını ifade etti.
Takip et
Çin ve Rusya’dan işbirliği vurgusu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İkili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna’daki krizin ele alındığı görüşmede Xi, dünyadaki küresel değişimlere ve istikrarsızlığa karşın iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini belirtti. Ekonomik ve ticari işbirliğinin istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini söyleyen Xi, yeni açılan Heihe-Blagoveshchensk sınır ötesi karayolu köprüsünün iki ülke arasında yeni bir bağlantı yarattığını ifade etti.

Çin ve Rusya’dan işbirliği vurgusu

Çin tarafının ikili ticari işbirliğinin istikrarlı ve uzun vadeli gelişimini sürdürmek için Rus tarafı ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyleyen Xi, egemenlik ve güvenlikle alakalı temel çıkarların yanı sıra temel endişeler konusunda da birbirlerini desteklemeye devam etmek için Rusya ile çalışmaya istekli olduklarını belirtti.

Ukrayna konusunda açıklamalarda bulunan Xi, Çin’in vaziyeti her zaman tarihsel bağlam ve konunun önemi temelinde bağımsız olarak değerlendirdiğini söyleyerek, dünya barışını ve küresel ekonomik düzenin istikrarını daima desteklediklerini vurguladı. Bütün tarafların sorumluluk alarak Ukrayna krizinin uygun bir biçimde çözülmesi için ısrarcı olması gerektiğini belirten Xi, Çin’in bu maksatla üstüne düşeni yapmaya devam edeceğini ifade etti.

“Çin ile çok taraflı işbirliğini güçlendirmeye hazırız”

Çin ve Rusya’dan işbirliği vurgusu

Putin ise Xi’nin kuvvetli liderliği altında gerçekleştirdiği dikkat çekici kalkınma başarılarından dolayı Çin’i tebrik ettiğini ifade etti. Senenin başından bu yana Rusya ve Çin arasındaki işbirliğinin istikrarlı bir biçimde geliştiğini söyleyen Putin, Rusya’nın Çin tarafından önerilen küresel güvenlik girişimini desteklediğini ve sözde problemlerle Çin’in iç işlerine yönelik her türlü müdahaleye karşı olduğunu belirtti. Putin, Rusya’nın dünyadaki çok yönlülüğü artırmak ve daha adil bir uluslararası düzen kurulması konusunda yapıcı çabalar için Çin ile çok taraflı işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.