Çin ve Hindistan arasında savaş çıktı! En az 20 asker öldü

3 bin 488 kilometrelik dünyanın en sorunlu sınırındaki çatışmada ordu birlikleri birbirlerine metal sopa ve yumruklarla saldırdı. Birçok askerin dövülerek öldüğü bildiriliyor.
Takip et
Çin ve Hindistan arasında savaş çıktı! En az 20 asker öldü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyanın zirvesinde savaş ikinci gününe girdi, nükleer silah sahibi iki ülke arasındaki çatışmayı dünya soluğunu tutarak an be an izliyor.

Çin ve Hindistan arasında savaş çıktı! En az 20 asker öldü

3 bin 488 kilometreyle dünyanın en uzun problemli sınırını paylaşan ve daha önce bir defa savaşan taraflar, bu gece yarısı bir defa daha birbirine girdi.

Çin ve Hindistan arasında savaş çıktı! En az 20 asker öldü

Dünyanın en kalabalık iki ülkesi Çin ve Hindistan arasındaki savaşta, şuana kadar resmi açıklamaya göre en az 20 asker öldü, onlarca asker yaralı.

Çin ve Hindistan arasında savaş çıktı! En az 20 asker öldü

BBC, Salı günü meydana gelen ilk çatışmanın sonrasında Çarşamba günü de gene sınırda çatışma çıktığını bildiriyor.  Hindistan, Himalayalardaki yeni çatışmada çatışmada iki tarafın da kayıplar verdiğini duyurdu. Çin tarafından henüz konuyla alakalı bir açıklama yok. Statüsü münakaşalı Keşmir'deki çatışmanın merkezi, Ladakh bölgesindeki Galvan Vadisi. Hint ordusu, Salı günü ilk başta biri albay üç askerinin öldüğünü söylemişti. İlerleyen saatlerde can kaybının 20'ye çıktığı, yaralı 17 askerin kimilerinin vaziyetinin ise ciddi olduğu duyuruldu. Bu, sınır bölgesinde 45 senedir meydana gelen ilk ölümcül çatışmaydı.

Çatışmaya dair en çarpıcı ayrıntı, hiç silahın ateşlenmemesi oldu. Çin ve Hindistan askerleri birbirlerine demir sopalar ve yumruklarla saldırdı. Hint medyasında yer verilen haberlerde, ölen askerlerin Çin birlikleri tarafından dövülerek feci biçimde hayatını kaybettiği söyleniyor. Hem Hindistan hem de Çin, halihazırda birbirlerini suçluyor. Yeni Delhi yönetimi, Çin'in geçen hafta uzlaşılan kontrol bölgesi anlaşmasını ihlal ettiğini aktarıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise Hint askerlerinin Pazartesi günü sınırı iki defa ihlal ettiğini, Çin askerlerine saldırdığını ve provokasyonda bulunduğunu savundu. Ölen ya da yaralanan askeri olup olmadığına ilişkin bilgi vermeyen Çin Dışişleri Bakanlığı, sınırda ciddi fiziksel çatışma meydana geldiği bilgisini verdi.

Sıcak noktada iki ülkeden üst düzey askeri yetkililerin gerilimi düşürmek için toplantılar yaptığı, gelen haberler arasında. Cephe hattından ölüm haberlerinin gelmesi üstüne Hindistan'da birçok kişi sokağa dökülüp Çin'i protesto etti. Ahmedabad şehrindeki öfkeli göstericiler, Çin lideri Xi Jinping'in fotoğraflarını yakıp gözlerini oydu.

Keşmir'de Hindistan, Pakistan ve Çin'in hak öne sürdüğü bölgeler var. Bölgenin dağlık, buz kaplı ve nehirlerle dolu yapısı, sınırların belirlenmesini zorlaştırıyor. Çin'le Hindistan arasındaki münakaşalı Himalayalar sınırında ilkbaharda tırmanan gerginlik, iki ülkenin bölgeye binlerce asker sevk etmesi ve tahkimat yapmasıyla yeni bir boyuta taşınmıştı. İki ülke askerleri arasında 5 ve 9 Mayıs tarihlerinde Pangong Gölü ve Kuzey Sikkim'de yumruk yumruğa kavga meydana gelmiş, görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

100 kadar askerin yaralandığı olayların sonrasında, Çin münakaşalı Ladakh sınır bölgesindeki hassas noktalara binlerce asker gönderip çadırlar kurdu. Pekin yönetimi söz konusu noktadaki bir askeri üssünü genişletmeye başlarken, Hindistan ordusu bazı taburlarını 'teyakkuz bölgelerine' kaydırdı. ABD Başkanı Donald Trump, gerilimin yükselmesi üstüne iki ülkeye itidal çağrısı yaptığını ve Pekin'le Delhi arasında arabuluculuk yapmayı önerdiğini açıkladı. Haziran ayının başına gelindiğindeyse, tarafların çatışmasına dair çatışmaya dair Pangong Gölü kıyısında çekilmiş yeni görüntüler gün yüzüne çıktı. Hindistan topraklarına ortalama 1,5 kilometre uzaklıktaki gölün kıyısında alınan kayıtta, Hindistan'ın Halk Kurtuluş Ordusu askerinin Çinli askeri dövüp Çin'e ait zırhlı aracı parçaladığını görüldü.

Bu video Twitter'da yayınlandıktan sonra, Çin kaynaklı bazı sosyal medya hesapları da, kanlı ve bilinci kapalı Hintli askerlerin iple bağladığını gösteren bir fotoğraf yayınladı. Fotoğrafta, Çin'a ait asker üniforması giyen güvenlik kuvvetlerinin yüzlerindeki koruyucu maskeler dikkat çekiyordu. Bu da fotoğrafın corona virüs salgını esnasında çekildiğini ve yakın tarihli olduğunu kanıtlıyordu.

Yine aynı günlerde Hint basınında çıkan bazı haberler, Çin birliklerinin Hint topraklarına birkaç kilometre girerek, Hint karakollarını ve köprülerini parçaladığı yönündeydi. Mayıs ayındaki çatışmanın sonrasında İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesine konuşan Hindistan'ın eski Pekin büyükelçilerinden, Delhi'deki Çin Incelemeleri Enstitüsü Başkanı Aşkok K. Kantha, son gerginliğin sınırdaki rutin olaylardan çok farklı olduğunu belirtmişti:

"Durum ciddi. Bunun belli bir bölgeyle sınırlı bir olay olduğunu düşünmüyorum. Çin bu defa daha saldırgan bir tavır içinde. İki tarafın da az sayıda asker bulundurması gereken bölgeye çok fazla sayıda asker sevk etti.Çin ya bölgede hak iddiasında bulunuyor ya da Hindistan'a hassas jeopolitik konularda daha dikkatli olması gerektiği mesajını vermeye çalışıyor."

Hindistan bir müddet önce Fiili Kontrol Hattı'na yakın bölgelerde Hindistan ordusunun manevra yeteneğini artıracak bir dizi altyapı projelerine girişmiş, yeni yollar ve uçak pistleri inşa etmeye başlamıştı. Fakat bu askeri inşaatlara corona virüs salgını sebebiyle ara verildi.

Bu projelere cevap vermek için Çin bölgeye asker takviyesi yaparken, Hindistan haber kanalı NDTV, sınırdan ortalama 200 kilometre uzaklıktaki bir Çin askeri üssünün uydu görüntülerini ekrana getirdi. Görüntülerde, askeri üste geniş çaplı inşaat faaliyetlerinin yürütüldüğü ve savaş uçakları için bir pistin de inşa edildiği öne sürülüyordu.

2017'de iki ülke Çin'in münakaşalı bir bölgede yol genişletme çalışması sebebiyle çatışmaya girmişti. Hindistan, Ağustos 2019'da da Ladakh'ı münakaşalı Keşmir bölgesinden ayrı bir federal bölge ilan etmiş, bu adımı kınayan ülkeler arasında Çin de yer almıştı. Hindistan ve Çin geçmişte sadece bir kere, 1962'de savaştı. Çin ordusu birliklerinin komşu ülkenin kuzeydoğusuna girmesiyle başlayan savaşta, Hindistan bir yenilgi aldı.

4 bin 250 metre yükseklikteki dağlık bir coğrafyada bir ay kadar süren savaş sonunda iki taraftan toplam 2 binden fazla asker hayatını kaybetti. Ateşkes anlaşması imzalayan taraflar, savaş öncesi sınırlarına döndü. Dünyanın en kalabalık iki ülkesi arasında, son 30 sene içinde sınır ihtilaflarını çözmek için yapılan görüşmeler neticesiz kaldı. Hindistan, Çin'in Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekare toprağını işgal ettiğini savunuyor.

Pekin yönetimi ise, 'Güney Tibet' olarak isimlendirdiği Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak öne sürüyor. Son senelerin yükselen kuvveti Çin, ABD ile ticaret savaşına girdi ve halihazırda 8 milyonu aşkın insana bulaşan corona virüsün ilk defa görüldüğü ülke oldu.

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) geçen senenin başlarında yayınladığı bir rapor, Çin'in dünyanın en gelişmiş silah sistemlerine sahip olduğunu göstermişti. Pentagon'un istihbarat faaliyetlerini yürüten Savunma İstihbarat Dairesi'nin (DIA) raporuna göre Çin, bazı alanlarda rakiplerini geçti. Raporda, Çin kısmen ülke pazarına girecek yabancı firmalara teknolojik sırlarını verme mecburiyeti getiren kanunları sayesinde son senelerde askeri alanda büyük ilerleme kaydetti.

Raporda, "Mümkün olan her yolla teknolojiye erişen Çin, donanma tasarımları, orta ve uzun menzilli füzeler ve hipersonik silahlar da (ses hızından defalarca daha hızlı olan ve füze savunma sistemlerine yakalanmayan füzeler) dahil olmak üzere bir dizi teknolojide lider konumuna yükseldi. Teknoloji erişimine çoklu ortalama sayesinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu şuanda bazı en modern silah sistemlerine sahip. Hatta bazı alanlarda dünya lideri" dendi.

DIA'nın raporunda, "Hava, deniz, uzay ve siber uzaydaki askeri yeteneği, Çin'i bölgede iradesini dayatabilecek konuma getirdi" ifadesi yer alıyor. İstihbarat raporunda, Çin'in bölgesel ve küresel hedefleri vurabilecek, radara yakalanmayan orta ve uzun menzilli savaş uçakları geliştirdiğini, bu uçakların 2025'e kadar operasyonel hale gelebileceği söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.