adplus-dvertising

Çin Savunma Bakanı Fenghe: ‘Ne pahasına olursa olsun savaşacağız’

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles ile 2 senelik bir sürenin sonrasında görüşen Çin Savunma Bakanı Vey Fenghe, Tayvan ve Çin arasında devam eden gerilim hakkında, “Ne pahasına olursa olsun savaşacağız” şeklinde konuştu.
Takip et
Çin Savunma Bakanı Fenghe: ‘Ne pahasına olursa olsun savaşacağız’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles ve Çin Savunma Bakanı Vey Fenghe Singapur’da bir görüşme gerçekleştirdi. Ortalama 2 senenin sonrasında bir araya gelen iki bakan, Canberra ve Pekin arasındaki dondurulmuş diplomatik ilişkilerin tekrardan başladığını gösterdi.

Çin Savunma Bakanı Fenghe: ‘Ne pahasına olursa olsun savaşacağız’

Toplantı ardından açıklamalarda bulunan Marles, görüşmeyi “samimi ve tam değişim” olarak tanımladı. Çin’in, Güney Çin Denizi üstündeki bir Avustralya Hava Kuvvetleri’ne ait uçağa müdahalesi de dahil olmak üzere Avustralya’yı ilgilendiren bir dizi problemin görüşmede ele alındığını ifade eden Marles, “Bu, iki ülke arasındaki mühim bir görüşmeydi. İlk kritik adımdı. Avustralya ve Çin’in ilişkileri karmaşık ve tam da bu karmaşıklık sebebiyle şu anda diyalog içinde olmamız gerçekten mühim” şeklinde konuştu.

“Ne pahasına olursa olsun savaşacağız”

Tayvan konusunda açıklamalarda bulunan Fenghe, Çin’in Tayvan ile “barışçıl bir tekrardan birleşme” aradığı yönündeki uzun zamandır devam eden tutumunu yineledi. Pekin’in, Tayvan’ın bağımsızlığı için her türlü baskıyı “ezeceği” konusunda uyarılarda bulunan Fenghe, “Tayvan’ın bağımsızlığını sürdürmeye yönelik her türlü girişimi kararlılıkla ezeceğiz. Ne pahasına olursa olsun sonuna kadar savaşacağız” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.