Çin, Kanada’dan Et İthalini Yasakladı!

Çin hükümeti, sahte belgeler sebebiyle Kanada’dan et ithal etmeyi yasakladığını açıkladı. Bu durum iki ülke arasındaki ilişkilere büyük ölçüde zarar verdi.

Kanada’daki Çin Büyükelçiliği geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Kanadalı şirket Frigo Royal tarafından gönderilen domuz etlerinde “Ractopamine” tespit edildiğini söyledi.

188 SAHTE VETERİNERLİK BELGESİ

Çin ilk olarak Frigo Royal firmasına yasak getirdi. Fakat elçiliğe göre daha sonra yapılan soruşturma sonucunda ihraç edilen tüm et ürünleri hakkında 188 farklı sahte veterinerlik sertifikası bulundu. Ardından Çin, Kanada hükümetini ihraç edilen etlere verdikleri sertifikaları incelemeye alması için çağrıda bulundu ve Kanada’dan et ithalini tamamiyle yasakladı. Elçilik yaptığı açıklamada, “Kanada’nın bu olaya büyük önem vereceğini, soruşturmayı en kısa sürede tamamlayacağına ve Çin’e ihraç edilen gıdaların güvenliğini sağlamak için daha sorumluluk sahibi olacaklarını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Ractopamine, hayvanlardaki kas kitlesini arttırmak amacıyla kullanılan sentetik bir katkı maddesi olarak biliniyor. Avrupa, Rusya, Çin dahil olmak üzere 160 ülkede kullanımı yasaklanan bu madde Amerika ve Kanada’da ise serbest olarak kullanılabiliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı