adplus-dvertising

Çin sahil güvenlik gemileri Japon karasularına girdi!

Çin bayraklı 3 sahil güvenlik gemisi Japonya karasularına girerek ihlale sebep oldu. Japonya'dan Çin'e diplomatik yollarla protesto gelirken olayın iki ülke arasındaki normalleşmenin 50. yıl dönümüne gelmesi dikkatlerden kaçmadı.
Takip et
Çin sahil güvenlik gemileri Japon karasularına girdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin’e ait 3 sahil güvenlik gemisinin Senkaku Adaları açıklarında Japonya karasularını ihlal ettiği bildirildi. Japonya Sahil Güvenlik Güçleri bu senenin 27. ihlali olarak kayıtlara geçen eylemin yerel saatle 03.15 sularında gerçekleştirildiğini açıkladı. Japonya’ya ait devriye gemilerinin Japon balıkçı teknelerini takip eden Çin gemilerini karasularını terk etmeleri konusunda uyardığı öğrenildi. Japonya hükümeti ise gelişmenin uluslararası hukukun ihlali manasına geldiğini söyleyerek Tokyo’nun Pekin’in diplomatik yollardan protesto ettiğini duyurdu. Pekin’in eylemini “son derece üzücü ve tamamen kabul edilemez” olarak nitelendiren Kabine Sekreteri Yardımcısı Yoshihiko Isozaki, Japonya’nın Çin ile ilişkilerde sakin ve kararlı bir yaklaşım benimsemeye devam edeceğini belirtti.

Pekin’in son sınır ihlalinin Japonya-Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesinin 50. sene dönümü olan 29 Eylül’ün hemen öncesinde gerçekleşmesi dikkat çekti.

KRİZ NEDENİ ADALAR

Doğu Çin Denizi’nde bulunan Senkaku Adaları Japonya’nın kontrolünde bulunuyor. Çin ve Tayvan’ın üstünde hak öne sürdüğü adalar, sınır ihlali haberleri ile sık sık gündeme geliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.