adplus-dvertising

Çin, Pelosi’nin ziyareti nedeniyle ABD ile görüşmelerini iptal etti

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi üstüne Washington yönetimiyle görüşmeleri iptal ettiğini duyurdu.
Takip et
Çin, Pelosi’nin ziyareti nedeniyle ABD ile görüşmelerini iptal etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi üstüne ABD-Çin ilişkilerini hedef alan yeni önlemleri açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pelosi’nin Çin’in kuvvetli itirazına ve ciddi girişimlerine karşın Tayvan’ı ziyaret etmesi üstüne sekiz başlık altında karşı önlemlere başvurulacağı duyuruldu.

Açıklamada, Çin ile ABD arasındaki harekat alan komutanları görüşmeleri, Çin-ABD Savunma Politikaları Koordinasyon Görüşmeleri (DPCT) ve Çin-ABD Ordular Arası Denizcilik İstişari Anlaşması’nın (MMCA) iptal edildiği söylendi. Çin, öte yandan ABD ile kanun dışı göçmenlerin ülkelerine dönüşleri, cezai konularda hukuki yardım, sınır aşan suçlarla ve uyuşturucuyla mücadele konularındaki işbirliğinin de askıya alındığını bildirdi. Bakanlık, daha önce de Nancy Pelosi ve birinci dereceden akrabalarına yaptırım uygulanacağını açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.