Çin olası bir dünya savaşı için biyolojik silah hazırlığı yapıyor!

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından elde edilen belgeler Çin’le alakalı iddiaları tekrardan gündeme taşıdı. Çinli bilim adamlarının olası bir 3. Dünya Savaşı vaziyetinde kullanılmak üzere biyolojik ve genetik silahlar üstüne incelemeler yürüttüğünü söyleyen belgeler ile koronavirüsün laboratuvar yapımı olduğu iddiası da tekrardan münakaşaya açıldı. Belgelerde olası büyük bir savaşın beklenenin aksine kimyasal ve nükleer silahlar ile değil, biyolojik silahlar ile yapılacağı tezi yer alıyor.
Takip et
Çin olası bir dünya savaşı için biyolojik silah hazırlığı yapıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İlk olarak 2019’un son günlerde Çin‘in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Koronavirüs (Kovid-19) gezegenimizin bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor. Salgının başladığı günden beri ortalama 3.3 milyon kişinin yaşamına mal olan virüs dünya genelinde 160 milyona yakın kişiye bulaştı.

Çin olası bir dünya savaşı için biyolojik silah hazırlığı yapıyor!

ÇİNLİ BİLİM İNSANLARI SON 6 SENEDIR BİYOLOJİK SİLAHLAR ÜZERİNE ARAŞTIRMA YAPIYOR

Bugün dış basında yer verilen ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından elde edilen belgelere dayandırılan haberler virüs ve Çin ilişkisini bir defa daha gündeme taşıdı. İngiliz Daily Mail Gazetesinde yer verilen habere göre, Çinli bilim adamları son altı senedir koronavirüs dahil biyolojik ve genetik silahlar üstünde incelemeler yürütüyor.

Çin olası bir dünya savaşı için biyolojik silah hazırlığı yapıyor!

SAVAŞ VAZIYETINDE “ZAFERİN TEMEL SİLAHI” OLARAK ADLANDIRILIYOR

Aynı habere göre, 2015’ten beri SARS koronavirüslerinin askeri potansiyelini değerlendiren Pekin yönetimi bu projeyi olası bir ‘3. Dünya Savaşı’ senaryosu için hazır tutuyor. Söz konusu belgelerde bu proje bir savaş vaziyetinde ‘zaferin temel silahı’ olarak adlandırılıyor ve ayrıntılı araştırmalar sunuyor. Belgelerde 3. Dünya Savaşı’nın beklenenin aksine kimyasal ve nükleer silahlar ile değil, biyolojik silahlar ile yapılacağı tezi yer alıyor. ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atılan iki atom bombasına atıfta bulunan belgelerde biyolojik silahların yeni bir dünya savaşında ‘zafer için temel silah’ olacağının altı çiziliyor.

The Australian gazetesinin haberinde ise Halk Kurtuluş Ordusu’nda görev alan bilim adamlarının hazırladığı dosya, hastalıkların ‘daha önce hiç görülmemiş bir biçimde’ silah yapmak için manipüle edilmesini incelediği iddiası yer alıyor. Belgelerde biyolojik silahların maksimum etkiyi göstermesi için gereken şartlar da özetleniyor. Belgelerde ‘biyolojik saldırı gece yahut şafak vakti sabit rüzgar yönü olduğu zamanda yapılmalı’ ifadesi yer aşıyor.

Çin olası bir dünya savaşı için biyolojik silah hazırlığı yapıyor!

ABD’DEN TEPKİ: BU DELILLER ENDİŞE VERİCİ

Konuyla alakalı ABD’den ilk tepki Dışişleri Komitesi’nde görev alan Tom Tugendhat’tan geldi. Tugendhat delillerin oldukça endişe verici olduğunu söyledi. Tugendhat sözlerine şu şekilde devam etti; ‘Bu belge, üst düzey parti liderliğine tavsiyelerde bulunanların hırsları ile ilgili büyük endişeler uyandırıyor. En sıkı kontroller altında bile bu silahlar son derece tehlikelidir.’ Pekin’in 2015 gibi erken bir tarihte SARS virüsünün askeri potansiyeli olduğunu düşündüğüne dair bu son delil, ‘Koronavirüs laboratuvar yapımı mı?’ sorusunu tekrardan gündeme taşıdı.

Çin olası bir dünya savaşı için biyolojik silah hazırlığı yapıyor!

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ: SIZINTI İHTİMALİ SON DERECE DÜŞÜK

Pandeminin başladığı günden beri defalarca ortaya atılan bu iddia hakkında geçtiğimiz aylarda Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) mühim bir açıklama gelmişti. DSÖ tarafından yayınlanan raporda koronavirüsün yarasalar dahil başka bir hayvan yoluyla insanlara bulaşabileceği riskinden söz edilirken, komplo teorilerinin yaygın olduğu laboratuar sızıntısının ise son derece düşük olduğu kaydedilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.