adplus-dvertising

Çin hükümetinden korkutan açıklama! herkes stok yapıyor…

Çin hükümeti, bütün ailelere acil vaziyet olasılığına karşı temel ihtiyaç malzemelerini depolama çağrısı yaptı.
Takip et
Çin hükümetinden korkutan açıklama! herkes stok yapıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan çağrıda hiçbir sebep yahut ayrıntı verilmedi. Fakat ülkede bir süredir aşırı yağışlar ekinlere zarar verdiği için sebze tedarik zincirlerinde problem meydana geliyor.

BBC Türkçe’de yer verilen habere göre, Çin’de halk, Covid-19 vakalarındaki artıştan da endişeli; her an yeni kısıtlamaların gelmesinden korkuyorlar.

Bakanlık, yerel yönetimlere de tedarik zincirlerini aksatmaması ve fiyatları sabit tutması yönünde uyardı.

Devlet medyası, çağrının sonrasında stokçuluk ve panik halinde alışverişler başlayınca kaygıları azaltmaya çalıştı.

“ETRAFIMDAKİ İNSANLAR SÜPERMARKETE AKIN ETTİ”

Çin sosyal medya sitesi Weibo’da bir kullanıcı, “Haberler yayılır yayılmaz, etrafımdaki bütün yaşlı insanlar delirdi ve süpermarkete akın etti” paylaşımı yaptı.

Çin Komünist Partisi’nin desteklediği The Economic Daily gazetesi de, okurlarına “alarm haline geçmeme” çağrısı yaptı. Hükümetin bu öneriyi herkesin kendi bölgesinde bir sokağa çıkma kısıtlaması olması vaziyetinde hazırlıklı olması için yaptığını yazdı.

The People’s Daily gazetesi ise bu şekilde çağrılara pek de alışkın olmadıklarını; fakat sebze fiyatlarındaki artış ve Covid-19 vakalarının tekrardan yayılması üstüne yapıldığını yazdı.

GIDA FİYATLARI ARTIYOR

Çin’de gıda fiyatları her yıl kış mevsimine girerken artıyor. Fakat bu defa, aşırı yağışların yol açtığı problemler nedeniyle son haftalarda özellikle sebze fiyatları hızla yükseldi.

Bu arada ülke genelinde koronavirüs vakalarının yükselmeye başladığı yerlerde çok sert tedbirler alınıyor. Ülke, Şubat ayında başlayacak olan Kış Olimpiyatları öncesi rakamı sıfıra indirmeyi hedefliyor.

Pazartesi günü Çin’de 92 yeni koronavirüs vakası belirlendiği duyuruldu. Şangay’daki Disneyland eğlence parkında hafta sonu eğlenen bir kişinin, eve döndükten sonra yaptırdığı Covid-19 testi pozitif çıkınca, eğlence parkı en az iki günlüğüne kapatıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.