Çin Ekonomisinin Yavaşlaması Trump’ı Sevindirdi!

Çin'in ekonomik büyümesi en yavaş dönemini yaşıyor. Trump ise bu durumdan mutlu ve açtığı ticaret savaşının işe yaradığını düşünüyor.
Çin Ekonomisinin Yavaşlaması Trump’ı Sevindirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin, 1992 yılından bu yana en yüksek ekonomik durgunluğu yaşıyor. Bu yönde gelen resmi veriler ABD Başkanı Trump’ı sevindirdi. Trump, başlattığı ticaret savaşının işe yaradığını söyledi. Pekin’den gelen verilere göre Çin, 2019’un ikinci çeyreğinde yıllık genişleme oranında yüzde 6,4’ten yüzde 6,2’ye geriledi.

Trump, attığı tweetlerde, Çin’e karşı uyguladığı sert tedbirlerin işe yaradığını ve Çin devlet başkanını müzakere masasında zorladığını anlattı. Trump, “Çin’in 2. çeyrekteki büyümesi, son 27 yılın en yavaş dönemini yaşıyor. Uyguladığımız politikalar sonucunda, Çin’den ayrılmak isteyen şirketlerin sayısı önemli bir ölçüde arttı. Şimdi Çin, bizimle bir anlaşma yapmak istiyor” ifadelerini kullandı. Bunun yanında Trump, Çin’den kazandıkları milyarlarca dolara da değindi. Milyarlarca doların ABD’li şirketlerin ödedikleri vergilerden değil, Çin’den geldiğinin altını çizdi.

EKONOMİSTLER TRUMP’LA AYNI FİKİRDE DEĞİL

Ekonomistler Trump’ın aksine, Çin ekonomisinin halen ABD’nin dört katı kadar hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve Çin mallarına uygulanan tarifelerin Amerikalılara zarar verdiğini söylüyor. Çin, bu yıl ekonomik durgunluk yaşamamak adına birçok önlem aldı. Ancak en büyük ticaret ortağı ABD ile yaşadığı ticaret savaşı, önlemlerin yeteri kadar etkili olmasını sağlamadı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.