Çin, dünyada en fazla milyardere sahip ülke oldu

Hurun Report tarafından yayınlanan 2021 Zenginler Listesi’nde bir önceki seneye göre, Çin’den listeye 259 milyarder daha eklenmesi ile Çin bin 58 milyardere ulaşarak, dünyada en çok milyarderin yaşadığı ülke oldu. Salgın sebebiyle iş faaliyetinin kesintiye uğramasına karşın 2020 dünya genelinde milyarderler için patlama senesi oldu.
Takip et
Çin, dünyada en fazla milyardere sahip ülke oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hurun Report tarafından yayınlanan 2021 Zenginler Listesi’nde Çin zirvede yer aldı. Geçtiğimiz sene yayınlanan listeye 259 milyarderin daha eklendiği Çin’de, bu sene bin 58 milyarderin yaşadığı belirlendi. Çin dünyada en fazla milyardere ev sahipliği yapan ülke oldu.

Çin’in hemen arkasından ise 2. esnada 696 milyarder ile ABD, 3. esnada ise 177 milyarder ile Hindistan yer alıyor. Listenin geri kalanında ise 141 milyarder ile Almanya, 134 milyarder ile İngiltere, 100 milyarder ile İsviçre ve 85 milyarder ile Rusya yer aldı.

2 BİN 312 MİLYARDER SERVETİNİ ARTIRDI

Dünya genelinde geçtiğimiz sene 610 yeni milyarder belirlenirken, geçen seneden bu yana 2 bin 312 milyarder servetlerini artırdı. Listede ek olarak geçen sene 32 milyarder öldüğü ve 282 milyarderin ise servetlerinde değişiklik yaşamadığı kaydedildi.

Hurun Report Başkanı Rupert Hoogewerf yaptığı açıklamada, ABD ile ticaret savaşına karşın yeni milyarderlerin 259’unun komünist ülkeden çıkmasına dikkat çekerek, bu sayının dünyanın geri kalanının toplamından daha çok olduğunu söyledi. ABD’de son 5 senede belirlenen 160 milyardere karşılık Çin’de aynı süreçte 490 yeni milyarder belirlendiğini söyleyen Hoogewerf, bu vaziyeti, “Servet yaratma Asya’ya taşınıyor” şeklinde konuştu.

HER HAFTA 8 KİŞİ MİLYARDER OLDU

Geçtiğimiz sene dünya genelinde başlayan korona virüs (Covid-19) salgını sebebiyle iş faaliyetinin kesintiye uğramasına karşın 2020 senesi dünya genelinde milyarderler için patlama senesi oldu. Hoogewerf, 2020’de kısmen “niceliksel genişleme” ile körüklenen borsalardaki patlama sebebiyle her hafta 8 kişinin milyarder olduğunu ifade etti. Hoogewerf açıklamasında, “Dünya, tek bir senede bu kadar çok zenginliğin belirlendiğini hiç görmedi” şeklinde konuştu.

Geçen sene dünyada zenginlik oluşturmanın da son derece hızlı olduğunu söyleyen Hoogewerf, 2020’de 150 milyar dolardan fazla para kazanan Tesla ve SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk’ın dünyanın en zengin insanı olduğunu kaydetti. Musk’ı ise Amazon’dan Jeff Bezos ve Pinduoduo’dan Colin Huang takip etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.