adplus-dvertising

Çin Dışişleri Bakanlığı: ‘Pelosi şov yapıyor’

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün gerçekleştirilen basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti ‘‘şov’’ olarak nitelendirildi.
Takip et
Çin Dışişleri Bakanlığı: ‘Pelosi şov yapıyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bakanlıkta gerçekleştirilen basın toplantısında ABD’nin “tek Çin” ilkesini izleme konusunda Pekin’e verdiği taahhütleri yerine getirmediğine işaret ederek, ‘‘Hiçbir ülke, hiçbir güç ve hiç kimse Çin hükümetinin ve halkının ülkenin egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığı konusunda yanlış hesaplar yapmamalı” şeklinde konuştu. Sözcü Chunying, Çin’in ‘‘ulusal tekrardan birleşme” hedefini gerçekleştirme kuvvetine ve iradesine sahip olduğunu söyledi.

Chunying, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretini ‘‘şov” olarak nitelendirerek, ‘‘Pelosi, kendi ülkesindeki problemlere göz yumarken, dışarıda şov yapmayı sürdürüyor” şeklinde konuştu. Sözcü, ‘‘Ziyaret, ABD’nin insan hakları kisvesi altında öbür ülkelerin iç işlerine müdahalesinin açık bir örneği olduğu gibi, Çin’i istikrarsızlaştırmaya ve Çin’in kalkınmasını önlemeye yönelik art niyetini gösterdi” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Çin’i kışkırtmak için bulunduğu her tür girişimde kendini küçük düşürdüğünü belirten Sözcü Chunying, ‘‘Pelosi’nin Tayvan ziyareti demokrasi ile alakalı bir konu değil, Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğü ile alakalı bir konudur” şeklinde konuştu.

Pelosi’nin ‘‘tehlikeli provokasyonunun” tamamen kişisel siyasi kazançlar hedeflediğini savunan Hua Chunying, ‘‘Tribünlere oynayan Pelosi fakat bundan zarar gören iki ülke arasındaki ilişkiler ile bölgenin barış ve istikrarıdır” dedi.

Çin’in Tayvan çevresindeki askeri tatbikatlarının seyrüsefer serbestisi problemleri yaratacağını düşünmediğini ifade eden Chunying, ülkenin askeri eylemlerinin de meşru olduğunu söyledi. Pekin’in Tayvan’a yaptırım uygulayıp uygulamayacağı sorusu üstüne Sözcü Hua Chunying, ‘‘Ektiklerini biçecekler. Söz konusu karşı önlemler kuvvetli ve etkili olacak” şeklinde konuştu.

Çin askeri tatbikat düzenleyecek

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti Çin tarafından eleştirilirken, Çin Ticaret Bakanlığı Tayvan’a doğal kum ihracatını kestiklerini duyurdu. Öte yandan Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinden kısa bir müddet sonra Çin ordusu, adanın çevresinde konvansiyonel füze atışlarını da içeren yoğun askeri tatbikatlar düzenleneceğini açıkladı.

Tatbikatların pazar gününe kadar sürmesi bekleniyor. Tayvan ise Çin’e ait 21 savaş uçağının bugün Tayvan’ın hava savunma bölgesine girdiğini açıkladı. Çin’in paylaştığı harita ve koordinatlara göre söz konusu askeri tatbikatların kimilerinin Tayvan’ın hava ve deniz sahasını da içerdiği ileri sürüldü.

Pelosi’ye şeref madalyası

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, dün akşam beraberindeki heyetle Tayvan’a ulaşmıştı. Pelosi, Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüşmesinde, ‘‘Heyetimizin Tayvan’a gelişi, Tayvan’ı yüzüstü bırakmayacağımızı münakaşasız bir biçimde göstermiştir” ifadelerini kullanmıştı. Öte Yandan 25 sene aradan sonra Tayvan’ı ziyaret eden ilk Temsilciler Meclisi Başkanı olan Pelosi’ye Tayvan makamları tarafından şeref madalyası verilmişti. Pelosi’nin Tayvan ziyaretini tamamlamasının sonrasında akşam saatlerinde Güney Kore’ye gitmesi bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.