Çin Devlet Sırrını Dergiye Basıp Yayınladılar

Savunma sanayi ve teknolojileri üzerine yayın yapan dergi hem kapağına hem de göbekteki iki sayfasına Çin'in geliştirdiği gizli uçağın sırlarını bastı.
Çin Devlet Sırrını Dergiye Basıp Yayınladılar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyanın en büyük ordularından birine sahip olan Çin’de bir sızıntı skandalı yaşanıyor… Ülkeyi yöneten Çin Komünist Parti’nin yayın organı olan Modern Ships isimli dergide Çin’in geliştirdiği yeni silahının bütün detayları okurla paylaşıldı.

Derginin kapağında ve içindeki göbek sayfalarında ülkenin yeni savaş uçağı H-6N oldukça detaylı bir şekilde görüntüleniyor. Bilgisayar ortamında hazırlanan görüntülerde uçak gövdesinin tam altında ise devasa boyutlarda bir balistik füze yer alıyor. Halihazırda Çin ordusu tarafından kullanılan Dong Feng-15’e benzeyen füzenin görüntüsünün ortaya çıkması Çin’de büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

Çin hükümetinin gazetesi Global Times, hasar tespit çalışması yaparak konuyla ilgili kapsamlı bir haber yayınladı. Global Times’ın haberinde, “Görüntüler bilgisayar ortamında yapıldı ve tamamen konsept. Bu görüntü ile ilgili resmi bir açıklama yoktur” ifadesi kullanıldı.

Çin Devlet Sırrını Dergiye Basıp Yayınladılar

Öte yandan bu görüntü Batılı savunma sanayi uzmanlarını harekete geçirdi. Flight Global’a konuşan Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü analisti Malcolm Davis, “Eğer bu görüntü gerçekse bu durum Çin ordusunun gemisavar sistemlerinin büyük oranda geliştiğini gözler önüne seriyor” dedi.

Çin Devlet Sırrını Dergiye Basıp Yayınladılar

Bazı kullanıcılar, savaş uçağında yapılan bu gelişmelerin korkutucu sonuçları olabileceğini yazdı. Avustralya’nın çok okunan internet sitelerinden news.com.au, “Bu değişiklikler savaş uçağının nükleer başlıklı ya da hipersonik hızla ilerleyen balistik füze taşıyabileceği iddialarını da gündeme getirdi” yorumunu yaptı.

Çin Devlet Sırrını Dergiye Basıp Yayınladılar

  • çin
  • savaş uçağı
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.