CİMER’e türkçe astronot kelimesi için mesaj yağıyor!

Milli Uzay Programı’nı 9 Şubat’ta açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “astronot” kelimesi yerine Türkçe isim bulunması çağrısının sonrasında vatandaşlar CİMER’i öneri yağmuruna tuttu.
Takip et
CİMER’e türkçe astronot kelimesi için mesaj yağıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk uzay yolcusu için gelen birbirinden enteresan öneriler arasında; “Göktürk, Gökmen, Gökalp, Göktuğ, Göker, Gökbey, Gökata, Türkonot, Türkyıldızı, Türkay, Aykanat, Aytürk, Asiltürk, Fezai, Fezanot, Evrenot, Evrenalp, Evrenos, Hezarfen, Ülgen” adları öne çıktı.

FEZARFEN

İlginç öneriler arasında ise “Evren İnsanı”, gerçek isimi “Ali Bin Muhammmed” olan ilk gökbilimci Ali Kuşçu’dan esinlenilerek “Abimod”, “Feza” ve “Hezarfen” kelimelerinin birleşimi “Fezarfen”, mavi kurt manasına gelen “Gökbörü”, tarihteki bir akıncı beyinin ismi olan ve Türklerin uzaya akın etmesini simgeleyen “Evrenos” yer aldı.

RİCAM DÜNYA’YI UZAYA GÖNDERMESİ

Milli Uzay Programı’ndaki, “bir Türk vatandaşını uzaya gönderme” hedefi de, ilk Türk uzay yolcusu olmayı hayal edenleri harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Uzaya gitme özelliklerine sahip bir kişiyi gönüllüler arasından seçerek lüzumlu eğitimleri almasını sağlayacak ve uzaya göndereceğiz” sözleriyle duyurduğu bu hedef için gönüllü olanlar CİMER’e müracaatta bulundu.

Belçika’dan yazan 21 yaşındaki Dünya Durmaz da gönüllü olurken, ilkokul öğretmeni olmak için yüksekokulda okuduğunu söyleyerek, “Cumhurbaşkanımızdan ricam beni, yani Dünya’yı uzaya göndermesi. Çok ders çalıştığım için babam bana devamlı ‘Ne kadar çok çalışıyorsun, adeta astronot olacaksın’ diyor. Hem bu nedenden hem de ismimin Dünya olmasından dolayı uzaya gitmeyi çok isterim” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.