Çılgın Aktivist, 40 Yılda Yoktan Var Ettiği Ormanda Yaşıyor

Jadav Payeng isimli aktivistin 1979 yılında boş araziye diktiği ağaçlar, aradan geçen zamanda bin 300 dönümlük orman haline geldi.

Hindistan’da Hollwood filmlerine taş çıkartacak bir olay yaşandı. Bundan tam 40 yıl boş araziye ağaç dikmeye başlayan Jadav Payeng, aradan geçen zamanda emeğinin karşılığını aldı. Diktiği ağaçları zamanla bin 300 dönümlük orman haline getirmeyi başaran aktivist, günlük yaşamının büyük bölümünü elleriyle büyüttüğü ormanda geçiriyor.


Doğa kendini yenileme alanında daha önce kendisini birçok kez ispatladı. Bunun son örneklerinden birini de Hindistan’da gördük. 16 yaşındayken boş araziye ağaç dikmeye başlayan Jadav Payeng isimli aktivist, aradan geçen zamanda yılmadan bu işlemi sürekli tekrarladı. 1979 yılında dikmeye başladığı ağaçlar, zamanla yere düşen tohumları sayesinde yeni fidanlar vermeye başladı. Ve aradan geçen 40 yılda sadece otların yetiştiği boş arazide bin 300 dönümlük bir ormanlık alan oluştu.

“BAŞARAMAZSIN” DİYENLERE KULAK TIKADI

Bu başarısı ile herkesi kendine hayran bırakan Jadav Payeng, şimdilerde kendi elleriyle var ettiği ormanda yaşıyor. Yabani hayvanlara da yaşam alanı olan orman; kaplan, gergedan, maymun ve fillere ev sahipliği yapıyor. Birçok kişinin “Başaramazsın” demesine rağmen çorak araziyi tek başına koca bir ormana dönüştüren Jadav Payeng, dünya çevre örgütlerinin de büyük takdirini kazandı.


Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı