Ciğer fiyatı 1 ayda 3 kez zamlandı!

Kuraklık ciğer kebabını vurdu. Kuzu ciğerine bir ayda üç defa zam geldi. Diyarbakır’da ciğerin kilosu 120 liraya kadar yükselirken, kebapçılar vaziyetten muzdarip. Diyarbakır’da önceden günlük 5 ton kuzu ciğeri tüketilirken, şuanda tüketim 3 tona düştü.
Takip et
Ciğer fiyatı 1 ayda 3 kez zamlandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyarbakırlı kebapçılar yetkililerden bu konu ile alakalı çözüm istiyor. Ciğer denilince ilk akla Diyarbakır geliyor. Diyarbakır’da özellikle kurak geçen yaz mevsiminin sonrasında kuzu ciğeri bulmak zorlaştı. Son bir ayda üç defa zam yapıldı. Artan yem fiyatlarına kuraklık da eklenince Diyarbakır’da kuzular erken kesime gönderildi. Son bir ayda kesim azalırken, kuzu ciğeri bulunmaz oldu. Kesime giden kuzuların sayısındaki azalma ve yem fiyatlarının artışı kuzu ciğerinin fiyatını ikiye katladı.

Ciğer fiyatı 1 ayda 3 kez zamlandı!

‘CİĞER FİYATLARI ET FİYATINI GEÇTİ’

Ciğerin artık lüks tüketim ürünü haline geldiğini söyleyen Diyarbakırlı ciğer kebap salonu işletmecisi Cemil Çelikten, “Eskiden ciğer yoksul yemeği iken şuanda lüks tüketim ürünü haline geldi. Son aylarda kuraklık sebebiyle ciğer fiyatlarında hem bizi hem tüketiciyi kötü etkileyen artışlar yaşandı. Kuraklıkla birlikte zincirleme bir artış yaşandı ve bu yemek sektörünü kötü etkiledi. Hayvanlar düzgün beslenemedi, yapay yem devreye girdi onda da büyük artış oldu yem almada zorluk çekti insanlar bu da ister istemez bize yansıdı “ şeklinde konuştu.

‘PİYASADA STOKÇULAR ÇOĞALMAYA BAŞLADI’

Ciğer fiyatlarının artmasını ve kuraklığı fırsat bilen stokçukların çoğaldığını belirten Çelikten, “Stokçular ve bu işi tekelinde tutanlar var piyasada, piyasanın bu kadar ani oynamasında etkili oluyorlar. Bu fırsatçılar fiyatları gün geçtikçe borsa gibi oynatmaya devam ediyor. Yetkililerden çözüm istiyoruz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.