Çiğ köfte acı diye saldıran şahısın davasında çiğ köftenin silah sayılması istendi!

Afyonkarahisar’da sipariş ettiği çiğ köftenin “acılı” olduğu gerekçesiyle iş yeri çalışanını darp eden G.Ş. ile ilgili iddianame kabul edildi, istenen ceza belli oldu.
Takip et
Çiğ köfte acı diye saldıran şahısın davasında çiğ köftenin silah sayılması istendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Afyonkarahisar’da, sipariş ettiği çiğ köftenin acılı olduğu gerekçesiyle iş yeri çalışanını darp eden tutuksuz sanık G.Ş ile ilgili kabul edilen iddianamede, müştekiye karşı saldırıda kullanılan “çiğ köfte dürümü”n silah sayılması istendi.

Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianameyle, sanık G.Ş. ile ilgili “silahla kasten yaralama, tehdit ve hakaret” suçlamalarından 2 seneye kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İddianamede, G.Ş’nin, çiğ köftenin acı olması sebebiyle müşteki Yılmaz Koç ile tartıştığı, bir anda öfkesine kapılıp elindeki çiğ köfte dürümünü Koç’un yüzüne fırlattığı, küfürler ettiği mağduru darp ettiğine ilişkin ifadesine yer verildi.

Sanığın elindeki çiğ köfte dürümünü, “zarar verme kastıyla” Koç’un yüzüne fırlattığı, yüzüne vurduğu ve tekmelediği müştekiye karşı “kasten yaralama” suçunu işlediği aktarılan iddianamede, çiğ köfte dürümünün Türk Ceza Yasası’nun (TCK) alakalı maddesi gereğince “silah olarak” kabul edilmesi gerektiği söylendi.

Zanlının yaralama eylemini, elindeki çiğ köfte dürümünü özellikle müştekiye zarar vermek ve yaralamak amacıyla yakın mesafeden atarak yüzüne vurmasıyla başlattığı aktarılan iddianamede “Çiğ köfte dürümünün ebadı, sertliği ve atılan mesafenin yakınlığı ile müştekinin yüzüne isabet etmesi, ardından zanlının öfkesine hakim olamayarak tekme ve tokatla eylemine devam etmesi sebebiyle kastının yoğunluğu göz önüne alındığında, yüze fırlatılan çiğ köfte dürümünün saldırıda kullanılmaya ve yaralamaya elverişli silahtan sayılması gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Suçun gerçekleşme şekli dolayısıyla uzlaştırma hükümlerinin uygulanamayacağı söylenen ve sanığın yargılama aşamasında “takdiri indirim” almaması gerektiği yönünde görüş sunulan iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Olay sonucunda oluşan toplumsal tepkiye karşın, zanlının yapmış olduğu sosyal medya paylaşımlarıyla işlediği suçu haklı göstermeye çalışması, tutum ve davranışları sebebiyle kardeşi tarafından 1 Mart 2021’de ilk olayın yaşandığı iş yerine aynı neviden saldırı olması, zanlının kolluk tarafından ifadesi alınmak üzere yapılan telefonla davete karşın ifade vermeye gelmeyeceğini beyan ederek soruşturma makamlarından kurtulmak ismine kaçma girişiminde bulunduğu anlaşılmaktadır. Zanlının yakınlarının ikametlerinde yapılan incelemeler neticesi yakalanabildiği hususları göz önüne alındığında, olay sebebiyle pişmanlık duymadığı ve suça meyilli kişiliğinin bulunduğu, bu vaziyetin bundan sonraki süreçte devam edebileceğinin mahkemece gözetilerek, şüpheli ile ilgili takdiri indirim sebeplerinin uygulanmaması gerektiği anlaşılıyor.”

OLAYIN GEÇMİŞİ

Afyonkarahisar’da 23 Şubat’ta bir çiğ köftecide sipariş ettiği çiğ köftenin “acılı” olduğunu ileri süren müşteri G.Ş’nin iş yeri çalışanı Yılmaz Koç’u darbetmesi güvenlik kamerasına yansımıştı. Polis ekiplerince yakalanan G.Ş, emniyetteki ifadesinde konuyu doğrulamış, savcılık talimatıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış fakat itiraz üstüne tekrar gözaltına alınmıştı.

1 Mart’ta ise, aynı iş yerine ikinci saldırı gerçekleşmişti. Bu saldırıyla alakalı de G.Ş’nin kardeşi H.Ş, eniştesi B.B. ile kardeşi D.B. de gözaltına alınmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.