Çiftlikbank dolandırıcılığına yeni boyut, fırsatçılar “mağdurum” diyerek kar elde ediyor!

Binlerce kişinin mağdur olduğu, milyonlarca liralık dolandırıcılığın yapıldığı ÇiftlikBank soruşturmasında bu defa fırsatçılar gün yüzüne çıktı. ‘Mağdurum, dolandırıldım’ diyerek başvuran 751 kişinin yatırdıkları parayı geri aldığı, kimisinin ise kârıyla beraber fazlasını aldığı tespit edildi.
Takip et
Çiftlikbank dolandırıcılığına yeni boyut, fırsatçılar “mağdurum” diyerek kar elde ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sanal ortamda çiftlik kurarak topladığı yatırımcıları gerçek hayatta hayvan sahibi olacakları vaadiyle kandıran ÇiftlikBank organizasyonuyla alakalı soruşturma sürüyor. Son dönemde ortalama 1300 kişi daha mağdur edildiklerini söyleyerek savcılığa başvurdu. Savcılık yapılan müracaatlar için önce bilirkişi araştırmasına gönderdi.

ÇiftlikBank organizasyonunda paraların transferi için kullanılan ‘Papara’ isimli sistem üstünde yapılan araştırmada başvuranlardan 557 kişinin yatırdıkları paraları geri alamadıkları yahut çok azını geri alabildikleri belirlendi.

DOSYALARI AYRILDI

750 kişinin ise yatırdıkları paraları geri aldığı bir kısmının da yatırdıkları paradan kar elde ederek daha fazlasını aldığı tespit edildi. Bu kişilerin herhangi bir zararı belirlenemediği için dosyaları ayrıldı. ÇiftlikBank sisteminde ortalama 700 milyon lira katılımcılara geri dağıtılmış, sistemin ilk halkasına dahil olan ve koyduğu parayı çok yüksek kârla geri alanları görenler de sisteme dahil olmaya devam etmişti.

557 YENİ MAĞDUR

Çiftlikbank dolandırıcılığına yeni boyut, fırsatçılar “mağdurum” diyerek kar elde ediyor!

Zararı belirlenen 557 kişi ise ‘mağdur’ ve ‘müşteki’ kabul edilerek yeni iddianame hazırlandı. İddianamede ÇiftlikBank’ın kurucusu ve organizatörü Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu yönetici konumundaki 17 kişinin ‘bilişim sistemlerini kullanarak özellikli dolandırıcılık yapmak’tan ‘557 defa’ daha cezalandırılması istendi. Savcı sanıklar için 5 bin 570’er sene hapis ceza talep etti. İlk davanın görüldüğü mahkemeye gönderilen iddianame kabul edilirse davalar birleşecek ve son istenen cezalar da ilk iddianamede istenen cezalara eklenecek.

CEZA ÇOK AMA ‘TOSUN’ YOK

48 sanığın yer aldığı iddianamede ÇiftlikBank’ın kurucusu, ‘Tosun’ lakaplı Mehmet Aydın’ın da bulunduğu örgüt yöneticileri ile ilgili 4 ayrı suçtan 22 bin 580’er seneden 75 bin 260’ar seneye kadar hapis cezası istenmişti. Davada tutuklu kimse kalmadı. Ara Sıra Brezilya’da ara sıra Uruguay’da olduğu belirten ve kırmızı bülten ile dünyanın dört bir tarafında aranan Mehmet Aydın ve abisi Fatih Aydın ise halen firari.

NASIL DOLANDIRDI?

Sosyal medya oyunu FarmVille’den esinlenen ÇiftlikBank’ta, oyuncular dijital ödeme sistemlerini kullanıp farklı altın değerlerine sahip çeşitli çiftlik hayvanları satın alıyordu. Yatırımcılar, yem ve depo masrafı da yapıyordu. Oyunda satın alınan hayvanların ve yapılan imalatın ise Türkiye’nin farklı yerlerinde açılan çiftlikler, et ve süt imalatı yapan tesislerde yaşama geçirileceği vaat ediliyordu. Sisteme ilk girenlere yüzde 100’e yakın kar dağıtıldı. Bunu gören çok sayıda yatırımcı da akın etti. Fakat bir müddet sonra Mehmet Aydın ve ortakları, dolandırdıkları paralarla sırra kadem bastı. Dava dosyasına göre sisteme 132 bin 222 kişi katılarak ‘yatırım’ yaptı. Sistem aracılığıyla 31 Temmuz 2016 tarihinden soruşturmaların başladığı 2018’in Mart ayına kadar toplam 1 milyar 139 milyon 972 bin lira toplandı. Katılımcılara bu süreçte 687 milyon 838 bin lira geri ödeme yapıldı. 128 milyon lira ise firmaya sermaye olarak aktarıldı. Sistem katılımcılara bu süreçte 2 milyar 971 bin lira ödeme yapılmasını öngörüyordu.

ÇALINTI PARAYLA LÜKS YAŞAM

Kimi zaman eski eşi Sıla Aydın’la yatlarda, kimi zaman pahalı arabalarda görüntülenen ‘Tosun’ dolandırdığı paralarla süper lüks bir yaşam yaşıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.