adplus-dvertising

Çiftlikbank davasında konuşan Tosuncuk müştekileri suçladı!

Çiftlik Bank davasında yargılanan, sistemin kurucusu Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşmada savunma yapan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, “Müştekiler, ana para iadelerini kolaylıkla alacakken yaptıkları şikayet yüzünden firmaya el konulunca paralarını alamamışlardır. Kesinlikle insanları kandırmak, onlara zarar vermek gibi bir düşüncem olmadı” diye müştekileri suçladı.
Takip et
Çiftlikbank davasında konuşan Tosuncuk müştekileri suçladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çiftlik Bank davasında tutuklanan tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın 3 ayrı dava çerçevesinde yargılanmasına devam edildi. Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken tutuksuz sanıklar Niyazi Karakoç ve Cafer Çolak ile sanık avukatları salonda hazır bulundu.

Çiftlikbank davasında konuşan Tosuncuk müştekileri suçladı!

“Şikayetçi oldukları için paralarını alamadılar”

Duruşmada söz verilen tutuklu sanık Mehmet Aydın, “Müştekilerin hepsi hissedarı olduğum firmayla ticari bir sözleşme yapmıştır. Kayyum atanana kadar ödemeler yapılmıştır. Kayyum atandıktan sonra 90 iş günü içerisinde müştekilere parası iade edilecekken firmaya el konulduğu için ödeme yapılamamıştır. Medyanın kışkırtmasıyla müştekiler yaptıkları şikayet yüzünden firmaya el konulunca ana para iadelerini kolaylıkla alacakken paralarını da alamamışlardır” şeklinde konuştu.

“Kesinlikle insanları kandırmak gibi bir düşüncem olmadı”

Aydın savunmasının devamında, “Firmanın içini boşalttığım tamamen medyanın kışkırtmasıdır. Firmanın mal varlığı değerleri devamlı artış göstermiştir. Kesinlikle insanları kandırmak, onlara zarar vermek gibi bir düşüncem olmadı” diye suçsuz olduğunu ve tahliyesini istediğini belirtti.

Çiftlikbank davasında konuşan Tosuncuk müştekileri suçladı!

Tutuklu sanık Fatih Aydın da, “Benim dosyadaki müşteki ve tanıklarla ticari yahut sosyal herhangi bir bağlantım olmadı. Öbür sanıklara da sorduğumuzda benim firmayla üst düzey bir yönetici olmadığım beyan edilmiştir. Bu sebeplerle tahliyemi talep ediyorum” diyerek konuştu.

“Eylemleri dolandırıcılık faaliyeti değil, ticari faaliyettir”

Mehmet Aydın’ın avukatı Mehmet Keske, “Müvekkilimizin eylemleri dolandırıcılık faaliyeti değil, ticari bir faaliyettir. Mahkemenin ayrıntılı bir araştırma yapması gerekiyor. Bu sonuçta müvekkilimizin suçsuz olduğu ortaya çıkacaktır” şeklinde konuştu. Firari sanık Cengiz Samur’un avukatı Behlül Kıroğlu söz alarak, müvekkilinin Amerika’da yaşadığını belirtti. İstinabe yoluyla beyanın alınmasını talep etti.

Firari sanık dinlenecek

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Mehmet Aydın ve abisi Fatih Aydın’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Cengiz Samur’un avukatının talebi üstüne, Samur’un istinabe yoluyla dinlenilmesini kabul etti. Firmaların el konulduğundaki borç alacak ve menkul varlığının tespiti için istenen bilirkişi raporunun hazırlanmasının beklenilmesine hükmeden mahkeme, duruşmayı erteledi.

Ne Olmuştu

Çiftlik Bank’a ilişkin açılan 3 ayrı davada, sistemin kurucusu Mehmet Aydın ile ağabeyi Fatih Aydın’ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın, “suç işlemek maksadıyla örgüt kurma ve yönetme”, “bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle özellikli dolandırıcılık”, “ticari firmaların faaliyeti çerçevesinde özellikli dolandırıcılık”, “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından toplamda 25 bin 39 seneden 83 bin 446 seneye kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Çiftlikbank davasında konuşan Tosuncuk müştekileri suçladı!
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.