Çiftlik Bank Kurucusu “Tosuncuk” Mehmet Aydın Ukrayna Kiev’de Mi?

Çiftlik Bank kurucusu Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın'ın Ukrayna Kiev'de görüldüğü iddia edildi. İddiaya göre mağdurlar ise afiş bastırıp aramaya çıktı.

Çiftlik Bank’ta 1.1 milyar liralık dolandırıcılık yapan Mehmet Aydın, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de meydana çıktı. Takvim gazetesinin aktardığına göre, alacaklılar kapısına dayandı. Öne sürülene göre, kız arkadaşını ziyaret ettiği bildirilen Tosuncuk, yüklü bir rüşvet ödeyerek paçayı kurtardı. Mağdurlar ise afiş bastırıp aramaya çıktı.


UKRAYNA’DA YAŞIYOR İDDİASI

Uruguay’da olduğu zannedilen Tosuncuk’un, Ukrayna’da tatlı hayat yaşadığı iddia edildi.

Çiftlik Bank davasının Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 26 Mart 2018 tarihinde düzenlenen iddianamesinde 3762 kişi müşteki, 48 kişi ise şüpheli bulunuyor.

1 MİLYAR LİRA DOLANDIRDI

Şüphelilerin bu sistem üzerinden 132 bin 222 katılımcıdan, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira toplandığı, katılımcılara bu dönemde 687 milyon 838 bin 995 lira geri ödeme yapıldığı aktarılıyor.

Firari sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Naim Kaya ve Cengiz Samur’un Brezilya, Uruguay, KKTC ve ABD adli makamlarından iadesinin talep edildiği bildiriliyor.

İDDİANAME HAZIRLANDI

İddianamede, firari sanık Mehmet Aydın’ın da içlerinde yer aldığı 18 örgüt idarecisinin, “suç işlemek için örgüt kurma/yönetme”, “bilişim sistemlerini araç olarak kullanma suretiyle nitelikli dolandırıcılık”, “ticari firmaların faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık” ve “suçtan doğan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarından 22 bin 580’er seneden 75 bin 260’şar seneye dek hapsi talep ediliyor.


Örgüt mensupları ve yardım edenlerin içlerinde yer aldığı 30 sanık hakkında ise, “suç işlemek için kurulan örgüte üye olma”, “suç işlemek için kurulan örgüte yardım etme”, “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarından toplamda 5’er 13’er seneye dek hapis cezası isteniyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı