Çiftçiye ne kadar gübre desteği verilecek belli oldu!

Son dakika Resmi Gazete’de yayınlanan habere göre, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen gübre desteği ödemesinde geçtiğimiz sene verilen ücret ikiye katlandı. Buna göre, katı-organik-organomineral gübre için dekar başına verilmesi kararlaştırılan 10 liralık destek 20 liraya yükseltildi.
Takip et
Çiftçiye ne kadar gübre desteği verilecek belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere 2020 senesi destekleri kapsamında dekar başına verileceği duyurulan katı-organik-organomineral gübre destekleri iki katına çıkarıldı. “2020 Senesinde Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ÇİFTÇİYE GÜBRE DESTEĞİ İKİYE KATLANDI

1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak kararla, çiftçilere sağlanan 2020 senesi gübre destekleri katlanmış oldu.

Buna göre, katı-organik-organomineral gübre için dekar başına verilmesi kararlaştırılan 10 liralık destek 20 liraya yükseltildi.

2020 senesi Çiftçi Kayıt Sistemi’nde yer verilen çiftçilere, bazı ürünler için mazotla beraber sağlanan gübre destekleri de iki katına çıkarıldı.

Türkiye Tarım Havzaları Imalat ve Destekleme Modeli kapsamında, dekar başına buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için daha önce 8 lira olarak duyurulan gübre desteği 16 liraya yükseldi.

Çeltik, kütlü pamuk, nohut, kuru fasulye, mercimek, patates, yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkileri, zeytin ve öbür ürünlere sağlanacağı söylenen 4 liralık gübre desteği de 8 lira oldu.

Söz konusu ürünlerde daha önce verileceği duyurulan mazot destekleri aynen devam edecek. Gübre desteğindeki artışla beraber, toplam destek miktarı da yükselmiş oldu.

Karar hükümlerini Tarım ve Orman Bakanlığı yürütecek.

Çiftçiye ne kadar gübre desteği verilecek belli oldu!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.