Çiftçinin tarım kredi kooperatifi borcuna yeni yapılandırma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gelecek hafta açıklanması beklenen ekonomik reform paketinde binlerce çiftçiyi yakından ilgilendiren bir son dakika düzenlemesi yer alıyor. Düzenleme ile çiftçilerin tarım kredi kooperatifleri üstünden kullandıkları kredilerin yapılandırılması planlanıyor.
Takip et
Çiftçinin tarım kredi kooperatifi borcuna yeni yapılandırma!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan öncülüğünde uzun süredir üstünde çalışılan makroekonomik istikrar ve yapısal politikaları içeren ekonomik reform paketine ilişkin çalışmalar tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkeyi istikrar ve güven temelinde büyütme kararlılığını bir defa daha ortaya koyacaklarını belirterek gündeme getirdiği paketin gelecek hafta açıklanması bekleniyor.

ÇİFTÇİYE BORÇ YAPILANDIRMA MÜJDESİ GELEBİLİR

İş dünyasının da yakından takip ettiği ekonomik reform paketinde değişiklik olmaması halinde yer verilen düzenlemelerden biri ise binlerce çiftçiyi yakından ilgilendiriyor. Düzenlemeye göre Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından üreticilere kullandırılan ve problemli hale gelen tarımsal kredilerin tekrardan yapılandırılması düşünülüyor.

KANUNİ TAKİBATLAR DURDURULUYOR

Olası yapılandırma kapsamında tarımsal krediler belli koşullar altında taksitlere bölünürken, kooperatif ve ortaklar ile ilgili başlatılan kanuni takibatlar ise durduruluyor. Borç sebebiyle menkul ya da gayrimenkullerin icra yoluyla satışı da durdurulurken, kooperatif yahut ortaklarının hesaplarına bankalar tarafından konulan blokeler de yapılacak sözleşme ve taahhütnameler ile kaldırılıyor.

AYKIRI SATIŞ VE KİRAYA MÜRACAAT YOK!

Borç yapılanması kapsamında bakanlığın izni olmadan yapılan borçlanma sözleşmelerine aykırı olarak tesislerini satanlar, kiraya verenler, ipotek ve teminatlarını yok edenler ise yapılandırma için müracaat yapamıyor.

GEÇTİĞİMİZ SENE YAPILANDIRILMIŞTI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kredi kullandırılan tarımsal maksatlı kooperatiflerin borçlarının tekrardan yapılandırılmasına ilişkin son düzenleme geçtiğimiz sene yapılmış, tarımsal maksatlı kooperatifler yahut bu kooperatiflerin ortaklarına 31 Ağustos 2020’den önce kullandırılan kredilerden 17 Kasım itibarıyla vadesi gelmiş olanların tekrardan yapılandırılmasına karar verilmişti.

BEŞ TAKSİT İMKANI

Düzenleme kapsamında taksitlendirmeye asıl toplam borç miktarı 5’e bölünerek, her sene bir taksit olmak üzere 5 eşit taksitle tahsil edilecekken, ilk taksit ödemesinin vadesi ise Kasım 2021 olarak tespit edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.