adplus-dvertising

Çiftçinin geliri zorunlu sigorta ile garanti altına alınacak!

Tarım alanlarının etkin kullanılması ve üreticinin korunmasına ilişkin yeni formüller hazırlanıyor. Üstünde çalışılan ‘gelir garantili imalat modeli’yle tarım sigortalarının kapsamı genişletilecek, üretici önümüzdeki 10 sene ne ekeceğini, ne kazanacağını bilecek.
Takip et
Çiftçinin geliri zorunlu sigorta ile garanti altına alınacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pandemi ve Rusya-Ukrayna krizi sebebiyle bütün dünyada meydana gelen gıda tedariki sorunu ülkeleri yeni arayışlar içine sokarken, Türkiye’de de tarım alanlarının daha etkin kullanılması, ürün sigortası kapsamının genişletilmesi ve gelir garantili imalat modelleri üstünde çalışma yapılıyor.

Tarım alanlarının daha etkin kullanılması, boş tarım arazilerinin imalata açılması ve üreticinin sattığı üründen hak ettiği geliri kazanması için farklı formüller münakaşaya açıldı. Türkiye’de devlet destekli gelir garantili imalat modeline geçilmesi vaziyetinde tarım ürünlerine ilişkin sigorta sisteminin kapsamının da genişletilmesi hedefleniyor. AK Parti kaynakları, ‘İngiliz modeline’ benzer bir sistemin kurularak, üreticinin ürününü sigortalatması vaziyetinde devlet tarafından gelir garantisi verileceğini kaydetti. Türkiye’de şu anda primin yüzde 50’si devlet tarafından ödenmesine karşın, tarım ürünlerindeki sigorta oranı yüzde 20’yi geçmiyor.

AK Parti kaynakları, Tarım Bakanlığının imalatın havza bazlı olması ve gelir garantili imalat modeli üstünde çalıştığını söyleyerek, yapılan çalışmaları şu şekilde anlattı:

İSTER DEVLETE İSTER BAŞKA YERE SAT

Gelir garantili imalat modeline geçilmesi için uzun süredir bir çalışma yapılıyor. Yani imalat havza bazlı olacak. Nerede ne ekileceği önceden tespit edilecek. Sigorta kapsamlarının genişletilmesi ve sözleşmeli imalat ile beraber bunların tamamı bir tüm. Kırsalda şu anda artık başka iş yapacak vaziyette olmayan, sermayesi olmayan kişilerle tarım ve hayvancılık yapılıyor. Bu vaziyette olanlar başka bir imkân bulunca da gidiyor. Böylece o birikim yok oluyor. Bu kişileri orda tutmak, başka iş bulunca bu işi bırakmalarını engellemek gerekir. Gelir garantili modelde, kırsalda imalat yapanlar önümüzdeki 10 sene içinde ne ekeceğini ne kazanacağını bilecek. Bu olmazsa, bir plan yapılmazsa, üretici tarımı fırsat bulursa kaçacak bir alan olarak görecek.

Devlet, ‘Şu ürünü ekersen ister bana sat ister başka yere sat. Ama sana şu fiyatı veriyorum. Bunun üstünde başkalarına satarsan sat, Ama ben senden bu fiyatın altında almayacağım’ diyecek. Devlet üreticinin ürününün arkasında duracak. Tarım Bakanlığı planlama yapacak. ‘Şu topraklarla şu ürünleri ekeceksin’ diyecek. Bu plana göre ekerse üreticiyi destekleyeceğini ve ürüne hak ettiği fiyatı vereceğini garanti edecek. Devlet danışmanlık hizmeti verecek gerekirse. Tohum, fide, gübre desteği verecek.

PLANLI ÜRETİM, FİYATLARI DENGELER

Gelir garantili imalat modeli, sistemin de önünü açacak. 3-5 sene içinde planlı imalata zorlayacak bizi. Piyasa dengesi ve fiyat dengesi kurulacak. Belki bir müddet sonra devletin bu kadar desteğine de ihtiyaç kalmayacak. Üretici, devletin arkasında olduğunu bilecek ve güvenceli olarak ekecek. Şu anda 36 ayrı kalemde destek var. Çiftçi istiyor ki bu destekler iki dönemde yani bahar ve sonbaharda verilsin. Sene içinde parça parça verilmesin. ‘Sadeleştirin’ diyor. Bu konuda da bir hazırlık söz konusu.

Tüm bunlara bağlı olarak tarım sigortası sistemi değiştirilecek. Şu anda tarım desteklerinden faydalanmak için sigorta yaptırma mecburiyeti yok. Ama gelir garantili modele geçince sigorta yaptırmak mecburi olacak. Üretici ürününü sigortalatacak. Devlet de gene prim desteği verecek. Üreticinin tüm ürünlerinin sigorta kapsamında olması gerekir. Şu anda İngiltere’deki tarım sigortası modeli üstünde bir çalışma yapılıyor. Gelir garantili imalat modeline geçildiğinde sigortanın da kapsamının genişletilmesi hedefleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.