adplus-dvertising

Çiftçinin elektrik borçları siliniyor!

Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde çiftçiye verdiği müjdeli haberin detayları ortaya çıkmaya başladı. Elektrik firmaları çiftçinin elektrik borcunun faizlerini silmeye başladı. Dicle EDAŞ ise ana paradan da yüzde 25 indirim yapmaya hazırlanıyor.
Takip et
Çiftçinin elektrik borçları siliniyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kabine toplantısının sonrasında açıkladığı elektrik borçlarının ödenmesinde çiftçiye tanınacak kolaylıklarla alakalı müjdenin ayrıntıları belli oldu.

Edinilen bilgiye göre, bir kaç gün önce Ziraat Bankası yetkilileri ile 21 ayrı elektrik dağıtım firmasının genel müdürü bir araya geldi. Toplantıda çiftçinin enerji bedelinden kaynaklı faturalandırılan borcunun 8 milyar lira olduğu, kaçak kullanımlar da dahil edildiğinde elektrik borç tutarının 12 milyar lirayı bulduğu söylendi. Kaçak kullanım dahil bu rakamın 9 milyar lirasının Dicle EDAŞ’ın sorumlu olduğu Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’e ait olduğu ifade edildi. Toplantıda enerji bedeli borçların faizlerinin hepsinin silinmesi kararı alınırken, Dicle EDAŞ’ın öte yandan, anaparadan da yüzde 25 indirime gitmeyi taahhüt ettiği öğrenildi. Öbür firmaların de borcu olan çiftçilerle ikili anlaşmalar yoluyla gene anaparalarında bu oranda borcu silebileceği de konuşuldu. Böylece çiftçiler, kendilerine fatura edilen 8 milyarlık borç yükünden kurtulacak.Çiftçinin elektrik borçları siliniyor!

Öte yandan, çiftçilere tanınacak kolaylıklar için dün Ziraat Bankası yetkilileri ile bazı firma yetkilileri gene bir araya geldi. Toplantıda, çiftçilerin bilgilendirilmesi maksadıyla büyük çaplı bir reklam kampanyası başlatılması kararı alındı. Bu kapsamda çiftçilerin kampanya hakkında doğru bilgilendirilmesi için televizyon ve gazete reklamları ile broşürler hazırlanacak.

KAYIT YAPTIRAN YARARLANACAK
Çiftçilerin elektrik faturasını aylık olarak değil, hasat yaptıktan sonra ödemesini öngören düzenleme kapsamında, önceki borçları da taksitlendirilecek. Eski borçlar için de çiftçiye Ziraat Bankasından 5 sene vadeyle faizsiz kredi verilecek. Elektrik faturasını ödemeyen çiftçiler, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt olarak gübre ve mazot gibi tarımsal desteklerin yanı sıra elektrik sübvansiyonlarından da faydalanamıyordu. Çiftçiler, şuanda Ziraat Bankası ile kredi protokolü imzalayarak, bölgesinde görevli tedarik şirketi ile uzlaşmaya varmasının hemen sonrasında siteme kayıt yaptırarak desteklerden de faydalanmaya başlayacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.